avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata CASS si CAS este obligatorie pe perioada ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata CASS si CAS este obligatorie pe perioada suspendarii PFA-ului?

Buna ziua,

Intentionez sa suspend PFA-ul (traducator) si as dori sa stiu daca mai trebuie sa platesc CASS-ul si CAS-ul in conditiile in care nu voi mai fi angajata in aceasta perioada?

Ma gandeam ca ar trebui sa fiu scutita de la plata oricaror contributii, dar nu as dori sa am surprize mai tarziu...

Multumesc pentru raspuns! :)
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 07:19, 2 Iulie 2012
Maddddie a scris:


Ma gandeam ca ar trebui sa fiu scutita de la plata oricaror contributii, dar nu as dori sa am surprize mai tarziu...



Din pacate va veti incadra la categoria persoane fara venituri iar contributia la sanatate o veti plati in procent de 5.5 % din salariul minim.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendarea activitatii pfa suspenda si contributiile la casa de asig.soc. de sanatate? lazarescu_irinel lazarescu_irinel Am doar un PFA din 01.10.2009 si este singurul meu venit. In anul 2009 am avut pierdere fiscala de 1250 lei. Am un Necaz cu CASS care este 5,5% din Venitul ... (vezi toată discuția)
Taxe in cazul pfa care este si salariat laura_lauryk laura_lauryk buna ziua. sunt salariat ,dar doresc sa infiintez un pfa. ce contributii mai trebuie sa platesc catre stat ca si pfa? trebuie sa declar angajatorului ca sunt ... (vezi toată discuția)
Obligatiile unei intrprinderi individuale Pandel Pandel Buna ziua, Am o intreprindere individuala cu activitatea principala 6201. Sunt neplatitor de TVA, cu impozitarea pe norma de venit. Am mai multe ... (vezi toată discuția)