Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata CASS si CAS este obligatorie pe perioada ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata CASS si CAS este obligatorie pe perioada suspendarii PFA-ului?

Buna ziua,

Intentionez sa suspend PFA-ul (traducator) si as dori sa stiu daca mai trebuie sa platesc CASS-ul si CAS-ul in conditiile in care nu voi mai fi angajata in aceasta perioada?

Ma gandeam ca ar trebui sa fiu scutita de la plata oricaror contributii, dar nu as dori sa am surprize mai tarziu...

Multumesc pentru raspuns! :)
Maddddie a scris:

Ma gandeam ca ar trebui sa fiu scutita de la plata oricaror contributii, dar nu as dori sa am surprize mai tarziu...

Din pacate va veti incadra la categoria persoane fara venituri iar contributia la sanatate o veti plati in procent de 5.5 % din salariul minim.