Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata contributiilor la pensii si sanatate dupa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata contributiilor la pensii si sanatate dupa terminarea somajului, PFA

Buna ziua !

Perioada de somaj platit a incetat si as dori sa platesc in continuare contributiile pt pensie si sanatate. Am un pfa inregistrat care din nefericire nu a functionat, este pe zero. Functionarele de la Casa de pensii mi-au spus ca se completeaza o declaratie de plata a contributiei ca pfa.Dar daca acesta este pe zero, nu se isca o contradictie : plata de cass in valoare minima dar pe venit zero?Mi s-a spus ca nu pot face declaratia in nume propriu pt ca exista acest pfa si legea obliga(?) la plata cass. Cum ar fi totusi corect ?
Multumesc anticipat.
Faceti o declaratie de asigurare iar contributia o platiti la valoarea din aceasta declaratie.
doinadavidescu a scris:

Buna ziua !

Perioada de somaj platit a incetat si as dori sa platesc in continuare contributiile pt pensie si sanatate. Am un pfa inregistrat care din nefericire nu a functionat, este pe zero. Functionarele de la Casa de pensii mi-au spus ca se completeaza o declaratie de plata a contributiei ca pfa.Dar daca acesta este pe zero, nu se isca o contradictie : plata de cass in valoare minima dar pe venit zero?Mi s-a spus ca nu pot face declaratia in nume propriu pt ca exista acest pfa si legea obliga(?) la plata cass. Cum ar fi totusi corect ?
Multumesc anticipat.

Daca sunteti inregistrata ca PFA,aveti urmatoarele obligatii in ceea ce priveste asigurarea sociala(pensie)si asigurarea sociala de sanatate:

1. In ceea ce privestecontributia la asigurarile sociale, (pensii)potrivit art. 6 alin. (1) pct. IV. lit. c) din Legea 263/2010, sa depuneti declaratie de asigurare la casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau de resedinta, venitul lunar asigurat fiind cel stabilit de dvs.prin declaratia de asigurare.
Insa venitul minim declarat in anul 2011 nu poate fi mai mic decat 708 lei iar cota este 31,3%, aplicabila la acest venit minim.

2.In ceea ce priveste contributia la asigurarile sociale de sanatate, persoanele care realizeaza venituri impozabile din activitati independente care se supun impozitului pe venit au obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate. Daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.
Legea introduce o limita minima pentru contributia la asigurarile sociale de sanatate in situatia in care venitul din activitati independente este singurul venit asupra caruia se calculeaza contributia.

In concluzie,atat la pensii cat si la sanatate se plateste asupra unei limte minime de venit,(708pt. pensii s 670pt. sanatate).
Multumesc frumos pt raspuns.
Nedumerirea mea este accea ca daca pfa-ul este pe zero, inactiv si nu am nici un venit provenit din acesta de la infiintare, adica de 1 an, de ce trebuie sa fac declaratiile cass pe acesta si nu in nume propriu.Precizez ca perioada de somaj a incetat acum in noiembrie si
de acum incolo trebuie sa inchei aceste declaratii.
Plata cass prin intermediul pfa face referire la procente din venitul obtinut cu aceasta activitate.Ori daca venitul este zero, platesc cass si voi avea un bilant negativ la infinit si intrucat nu sunt semne sa functioneze acest pfa, va trebui sa- desfiintez, sau sa-l suspend si atunci alte drumuri...pe cand daca fac declaratiile in nume propriu, mi se pare mai corect asa, fiind vorba de aceleasi sume,Nu stiu daca am reusit sa fiu destul de explicita.Ideea e ca as dori sa fac declaratiile cass in nume propriu, pe aceleasi sume. sunt obligata sa le fac pe pfa?
Multumesc anticipat.

Da,ati fost explicita, ar trebui sa radiati PFA ul daca nu produceti venit,caci altfel, dn pc. de vedere fiscal figurati in continuare inregistrata cu acesta si declaratiile le depuneti pe acesta,fiind considerat activitate independenta , sursa de venit.Daca renuntati,atunci puteti incheia contracte de asigurare ca persoana fizica.
ContSters136493, utilizator
Multumesc frumos.
Daca in loc sa radiez PFA-ulaleg sa il suspend, pot face declaratiile pt cass in nume propriu, ca persoana fizica , independent de acesta?