Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Certificat energetic
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Certificat energetic

Buna ziua,

Stiti cumva daca este obligatoriu sa prezinti si certificat energetic pt. a inchiria o locuinta ( in Iasi ) ????

Multumesc ....
Pentru orice tranzactie de vanzare-cumparare, inchiriere sau receptionare a unei cladiri noi, fie ea cu destinatie rezidentiala, cladire de birouri sau depozit, conform legii 372/2005, incepand cu 1 ianuarie 2011 este necesara prezentarea unui Certificat Energetic,care conditionat de clasa ,atesta categoria de pierdere a energiei termice
Incadrraea imobilului in certificatul energetic " clasa A " asigura o pierdere minima,in schimb "clasa D" precizeaza pierderi apreciabile de energie termica
Prevederea legala mentionata este valabila pe intreg teritoriul national .
La incheierea unei tranzactii de instrainare sau de inchiriere,este necesar ca proprietarul imobilului sa prezinte la notar certificatul energetic al imobilului
Lipsa certificatului energetic poate avea drept efect contestarea in instanta a contractului de tranzactionare sau de inchiriere imobil