avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Certificat energetic
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Certificat energetic

Buna ziua,

Stiti cumva daca este obligatoriu sa prezinti si certificat energetic pt. a inchiria o locuinta ( in Iasi ) ????

Multumesc ....
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:14, 2 Iulie 2012
Pentru orice tranzactie de vanzare-cumparare, inchiriere sau receptionare a unei cladiri noi, fie ea cu destinatie rezidentiala, cladire de birouri sau depozit, conform legii 372/2005, incepand cu 1 ianuarie 2011 este necesara prezentarea unui Certificat Energetic,care conditionat de clasa ,atesta categoria de pierdere a energiei termice
Incadrraea imobilului in certificatul energetic " clasa A " asigura o pierdere minima,in schimb "clasa D" precizeaza pierderi apreciabile de energie termica
Prevederea legala mentionata este valabila pe intreg teritoriul national .
La incheierea unei tranzactii de instrainare sau de inchiriere,este necesar ca proprietarul imobilului sa prezinte la notar certificatul energetic al imobilului
Lipsa certificatului energetic poate avea drept efect contestarea in instanta a contractului de tranzactionare sau de inchiriere imobil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare și certificat energetic NicoletaElenapopescu NicoletaElenapopescu Am făcut de curând actele de vânzare-cumpărare, urmând ca săptămâni aceasta sa mi se elibereze cartea funciara de către notariat. Am primit tel ca s-a ... (vezi toată discuția)
Partaj imobil fara certificat energetic ContSters296710 ContSters296710 Legea 372/2005 republicata mentioneaza ca:\\" Art. 18. - (1) Certificatul de performanta energetica, denumit in continuare certificat, se elaboreaza ... (vezi toată discuția)