Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada lucrata in strainatate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada lucrata in strainatate

Buna ziua.Intrebarea mea este urmatoarea : Daca cineva a lucrat pentru o anumita perioada in strainatate cu contract de munca si nu are nevoie de pensie pe teritoriul acelui stat,isi poate retrage banii care i-au fost retrasi la fiecare luna de salariu(contributiile catre stat)?
Doar daca paraseste definitiv Uniunea Europeana.
Ma scuzati dar nu am inteles .In ce sens sa paraseasca definitiv Uniunea Europeana?
Adica sa se mute intr-un stat care nu este parte a Uniunii Europene sau a SEE.

[ link extern ]
Alexandru Munteanu, Avocat
Dar macar in excursie poate veni?Cam care ar fi pocedura care trebuie urmata?
Regulamentele europene stabilesc doar ca atunci cand va mutati intr-un stat din afara UE/SEE/Elvetia puteti sa va recuperati contributiile. Nu va interzice nimeni sa intrati pe teritoriul uniunii.

Trebuie sa aflati daca statul in care ati contribuit a transpus in legislatia nationala aceste regulamente si care este procedura. Fiecare stat are alta legislatie in domeniu.