Forum Discuţii juridice Achiziţii publice PRELUNGIRE GARANTIE DE PARTICIPARE
Discuție deschisă în Achiziţii publice

PRELUNGIRE GARANTIE DE PARTICIPARE

Revin la subiectul anterior intrucat a aparut urmatoarea speta:comisia de evaluare a solicitat o clarificare cu privire la acceptul ofertantului care raspunsese initial ca este de acord cu prelungirea valabilitatii ofertei si va transmite intr-un timp rezonabil si scrisoarea bancara prelungita corespunzator, dar in decurs de zece zile acest document nu fusese remis. La solicitarea de clarificari ,ofertanul a transmis o scisoare care nu avea continuitate ca durata, respectiv intre data expirarii precedentei si data emiterii celei noi era o perioada de 9 zile in care garantia nu era valabila.In aceasta situatie,exista divergente de opinii intre comisia de evaluare si observatori in sensul ca oferta respectiva trebuie declarata inacceptabila sau neconforma.Va rog sa imi transmiteti un punct de vedere necesar pentru solutionarea acestei situatii care treneaza tocmai datorita incadrarii ofertei in prevederile legale(inacceptabila sau neconforma)
neconforma nu are cum sa fie declarata pt. ca neconformitate se raporteaza la oferta tehnica. eu asa respinge oferta in baza art 181 lit e )( pe considerentul ca am cerut prelungirea in scopul de a urma prima etapa, respectiv etapa calificarii. intrucat garantia de participare este obligatorie iar prezentarea ei in forma impusa reprezinta primul pas pe care trebuie sa-l faca comisia de evaluare, deci fara constituirea garantiei nu se poate trece la etapa calificarii consider ca lipsa de diligenta a ofertantului de a raspunde solicitarii comisiei de evaluare conduce la respingere in baza acestui articol. oricum, respingerea in baza art 181 sau art 36 lit b) apare mai mult pe forma. fiecare alege temeiul legal in functie de argumentele pe care le are in conditiile in care legea nu prevede expres care este sanctiunea in acest caz.