Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce despagubiri se pot cere la partaj?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce despagubiri se pot cere la partaj?

Buna ziua.
Am intentat de curand divort sotului meu si acesta doreste partaj.
Pe numele meu este un teren si el sustine ca poate cere despagubiri pentru faptul ca a lucrat acel pamant. Este adevarat?
De asemenea, poate cere bani pentru teren chiar daca eu doresc sa ii dau jumatate din teren?
Cum se procedeaza mai exact la partaj?
Multumesc pentru raspunsuri.
La partaj se impart bunurile comune, dobandite in timpul casatoriei, nu bunurile proprii ale fiecaruia dintre soti.
Terenul despre care vorbiti este dobandit in timpul casatoriei, sau este al dvs dinainte de casatorie?
buna ziua
partajati bunuriile comune nu si recolta de pe terenul lucrat sau despagubiri pentru nefolosinta
Se pot cere despagubiri in urma divortului? Tatal meu, care se afla in divort cu mama mea, este extrem de violent si ne abuzeaza psihic, creand tot timpul o presiune asupra noastra. Dat fiind faptul ca v-a trebui sa plece la un momentdat acesta spune ca instanta il v-a despagubi pentru ca a stat in casa cu noi cu peste 300 de milioane. Precizez ca, casa este a bunicii mele si ca mama apare pe titlul de proprietate doar ca mostenitor, si de asemenea mama mai detine un teren. Care sunt lucrurile care conteaza la partaj? Va multumesc!
ca sa va lamuriti ce fel de despagubiri poate solicita mama dupa cate am intelesa tata este violent solicitati o consultatie de specialitate la un avocat, aveti multe de lamurit .Mai mult nu se poat partaja decat dupa ce hot de div este definitiva si irevocabila daca nu se inteleg ....
bafta
A lucrat acel pamant sa aiba ce manca el si familia lui pe care era obligat s-o intretina.
A investit ceva in casa mamei dvs pt care sa ridice pretentii ? Poate avea un drept de creanta doar daca dovedeste ca a adus imbunatatiri bunului.
Daca doar " a stat" in casa mamei, va pleca asa cum a venit, fara nimic.
Odata cu divortul , mama poate depune si cerere pt evacuare