avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... persoana fizica-angajare personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

persoana fizica-angajare personal

O persoana fizica doreste sa-si ridice o casa in regie proprie.
Zilieri nu poate angaja.
Ce variante are pentru a fi in legalitate in privinta folosirii personalului (am in vedere aici si protectia muncii).
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:17, 3 Iulie 2012
Varianta angajarii unor persoane cu c.i.m. ...
Va multumesc
Am vazut si eu ceva legat de incheiere cim,dar nu am gasit ce anume reglementeaza incheiere cim persoane fizice.
Art.10 C.mun.
Contractul individual de muncă este contractul în temeiul căruia o persoană fizică, denumită salariat, se obligă să presteze munca pentru şi sub autoritatea unui angajator, persoană fizică sau juridică, în schimbul unei remuneraţii denumite salariu.

Asadar, din art. 10, ca şi din alte texte cuprinse în Codul muncii rezulta ca poate avea calitatea de angajator si o persoana fizica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajarea unei persoane fizice(nu pfa) de alta persoana fizica(nu pfa) ivancarmen66 ivancarmen66 Ce contract ar trebui sa incheie o familie care doreste sa angajeze o bona, spre exemplu? Si ce taxe ar trebui sa plateasca familia, pentru banii pe care ... (vezi toată discuția)
Persoana fizicã: pot angaja pe cineva? robintel robintel Salutare, Aș fi interesat dacă eu, persoană fizică și angajat al unei companii private, pot angaja pe cineva cu forme legale ca să-mi presteze ... (vezi toată discuția)
Angajat ii? auraschivu auraschivu Te poti angaja daca esti titularul unui II la II-UL pe care il ai ? (vezi toată discuția)