Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... persoana fizica-angajare personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

persoana fizica-angajare personal

O persoana fizica doreste sa-si ridice o casa in regie proprie.
Zilieri nu poate angaja.
Ce variante are pentru a fi in legalitate in privinta folosirii personalului (am in vedere aici si protectia muncii).
Varianta angajarii unor persoane cu c.i.m. ...
Va multumesc
Am vazut si eu ceva legat de incheiere cim,dar nu am gasit ce anume reglementeaza incheiere cim persoane fizice.
Art.10 C.mun.
Contractul individual de muncă este contractul în temeiul căruia o persoană fizică, denumită salariat, se obligă să presteze munca pentru şi sub autoritatea unui angajator, persoană fizică sau juridică, în schimbul unei remuneraţii denumite salariu.

Asadar, din art. 10, ca şi din alte texte cuprinse în Codul muncii rezulta ca poate avea calitatea de angajator si o persoana fizica.