Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Angajare la propria intreprindere individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Angajare la propria intreprindere individuala

eu ca titular de o intreprindere individuala pot sa ma angajez pe mine cu contract individual de munca?
eu stiu ca nu se poate, dar am auzit ca de anul trecut se poate?
as vrea cadrul legal daca da. multumesc!
Cereri lamuriri de la ITM.
NU se poate ... o persoana titular al unei intreprinderi individuale nu se poate angaja pe sine insasi. In schimb, poate angaja alte persoane.

OUG nr.44/2008:
Art. 23. - Întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale este comerciant persoană fizică de la data înregistrării sale în registrul comerţului.

Art. 24. - Pentru organizarea şi exploatarea întreprinderii sale, întreprinzătorul persoană fizică, în calitate de angajator persoană fizică, poate angaja terţe persoane cu contract individual de muncă, înregistrat la inspectoratul teritorial de muncă, potrivit legii, şi poate colabora cu alte PFA, cu alţi întreprinzători persoane fizice titulari ai unor întreprinderi individuale sau reprezentanţi ai unor întreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activităţi economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secţiuni.