Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitie energie electrica
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitie energie electrica

Autoritatea contractanta este consumator captiv. Din cauza pozitiei geografice a acesteia nu-si poate alege furnizorul. Astfel, achizitioneaza energie electrica de la un operatoe economic imputernicit de ANRE sa refurnizeze energie. Valoarea energiei astfel achizitionate depaseste cu mult pragul valoric de 15000 euro.
Autoritatea contractanta trebuie sa aplice prevederile OUG 34/2006?
Daca nu, unde gasesc aceasta exceptie in legislatie?
Multumesc!
din cate cunosc eu achizitia de enrgie se supune oug 34/2006 cu exceptia prevazuta de art 245 daca autoritatea desfasoara activitati relevante. in masura in care un singur operator beneficiaza de un drept exclusiv pt. furnizarea de ebergie catre dvs atuncisolicitati organului competent o adresa in acest sens iar in baza ei sa efectuati o negociere in baza art 122 lit b...drept exclusiv
Multumesc pentru raspuns! Ideea e ca, pentru a ajunge la sediul autoritatii contractante se trece pe proprietatea furnizorului, astfel ca, doar el are retea in acea zona. Daca AC ar face o procedura cu publicare in SEAP, risca sa atribuie contractul unui operator economic care nu va putea ajunge cu reteaua la sediul AC. Exista o decizie, cum am mai zis a ANRE in baza careia el refurnizeaza energie.
Mi-e foarte neclar.
Eu credeam ca nu se aplica OUG 34/ 2006.
Oricum, multumesc!
Opereaza cumva delegarea de gestiune si, din acesta cauza, este posibil sa nu se aplice og 34?
rachima, utilizator
nu vad care e legatura cu delegarea de gestiune. dvs doriti sa achizitionati un produs, ce doriti sa delegati.