Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare handicap grad 2
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare handicap grad 2

Buna ziua,

Ce sanctiune poate primi firma / administratorul pentru ca a angajat o persoana cu grad deinvalidaitate 2?

Poate firma angaja o persoana cu handicap grad 2?

Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca persoana in cauza a prezentat certificat medical cu precizarea apt de munca,da poate fi angajat
Persoanele cu dizabilitati pot fi incadrate in munca conform pregatirii lor profesionale si capacitatii de munca, atestate prin certificatul de incadrare in grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judetean sau al sectoarelor municipiului Bucuresti.(art78(1)din Lg448/2006)

Asadar,firma poate angaja o persoana cu gr.de handicap II dar doar cf.capacitatii de munca atestate prin certificat si desigur pregatirii profesionale.
Ar putea fi sanctionata doar cand nu respecta aceste conditii la incadrarea acelei persoane....
ContSters136493, utilizator
Si cum poate fi sanctionata?