Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara. Am si eu o intrebare. O persoana cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara. Am si eu o intrebare. O persoana cu handicap grav, ...

Buna seara. Am si eu o intrebare. O persoana cu handicap grav, cu insotitor si pensie de invaliditate..daca renunta la pensie... isi pierde si insotitorul? sau sunt chestii separate? multumesc
Sunt situatii diferite.
Va multumesc. Am citit undeva ca pers cu handicap grav+insotitor , nu au dreptul la munca, si daca vor sa se angajeze trebuie sa renunte la insotitor. Este adevarat?

citez mesajul :
" Avand in vedere ca aveti insotitor asta inseamna gradu grav sau 1 cea ce nu va da drept de munca , iar daca salariul nu e foarte consistent nu cred ca merita efortu, dar daca totusi vreti sa va angajati trebuie sa renuntati la insotitor si sa cereti cel putin gradu 3 la pensia de boala ca sa puteti avea drept de munca 4 ore pe zisau renuntati la pensia de boala definitiv si insotitor si atunci aveti drept de munca 8 ore sau cate doriti "
alessysz, utilizator
Ati citit aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Legea 448/2006 prevede:, art.78 alin.1: Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.
Cornel Vasile, Consilier juridic