Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

avem o femeie de serviciu nascuta la data de 02.09.1954 si care din 01.08.2011, pana la 01.07.2012 este in concediu medical. poate obtine vreun fel de pensie ? nu mai poate fizic lucra. are un stagiu de cotizare de 28 ani si 01 luni
scoalanr1comanesti, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1954 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 8 luni.

2. Poate solicita pensie pentru limita de varsta in iulie 2014.

3. Ar putea beneficia de pensie anticipata partiala, oricand de acum inainte, daca ar avea un stagiu de cotizare de 29 de ani si 8 luni.

4. Sa incerce o pensionare pentru invaliditate:
- Poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.
- Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar sa inceapa cu o vizita la medicul de familie.