Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Ma numesc stefan si am varsta de 59 de ani .Am ani lucrati 42 de ani 2 luni si 23 de zile am fost dat in somaj care s a terminat si acum incec sa ma pensionez fiind operat de 2 ori de nernie .As vrea sa stiu la ce varsta pot fi pensionat si de ce drepturi dispun am incercat si la comisia din bucuresti dar acestia mi au respins doasaru spunad ca sunt apt de munca.
1. Pentru un barbat nascut in 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, daca veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani.

3. - Puteti beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.
- Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.