avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Acte necesare pentru contabilitatea unei Inteprinderi ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Acte necesare pentru contabilitatea unei Inteprinderi familiare

Buna seara....Sunt Bogdan si mi-am infintat o inteprindere familiara si si acum trebuie sa-mi tin singur contabilitatea ce acte ar trebui sa am ( caiete ) si dak se poate un model de complectare. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 17:13, 9 Ianuarie 2009
Vedeti :
- OMFF 1040 din 2004 cu NM de organizare a contabilitatii in partida simpla
- Codul fiscal (ceva mai greu de asimilat dar necesar).

Registrul de incasari si plati, registrul inventar, fise de operatiuni diverse si fise de amortizari, fise de magazie, bonuri de consum daca este cazul. Daca aveti angajati - declaratii la pensii, somaj, sanatate, itm, inclusiv registru de evidenta salariati

ghola a scris:

Vedeti :
- OMFF 1040 din 2004 cu NM de organizare a contabilitatii in partida simpla
- Codul fiscal (ceva mai greu de asimilat dar necesar).

Registrul de incasari si plati, registrul inventar, fise de operatiuni diverse si fise de amortizari, fise de magazie, bonuri de consum daca este cazul. Daca aveti angajati - declaratii la pensii, somaj, sanatate, itm, inclusiv registru de evidenta salariati



Atentie, doamna Ghola!Atentie!
(3) Persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent si asociatiile familiale autorizate in conditiile prezentei legi nu pot angaja persoane cu contract individual de munca pentru desfasurarea activitatilor pentru care s-a obtinut autorizatia.
Omul a spus, nu f.clar,dar am inteles, ca si-a infiintat o asociatie FAMILIALA, deci nu are dreptul sa aiba salariati.
Da este adevarat nu pot avea angajati....decat membri familiei care iam trecut in acte cand am infintat Inteprinderea Familiara... / Aseociatie Familiara. Multumesc mult.
davideg a scris:

ghola a scris:

Vedeti :
- OMFF 1040 din 2004 cu NM de organizare a contabilitatii in partida simpla
- Codul fiscal (ceva mai greu de asimilat dar necesar).

Registrul de incasari si plati, registrul inventar, fise de operatiuni diverse si fise de amortizari, fise de magazie, bonuri de consum daca este cazul. Daca aveti angajati - declaratii la pensii, somaj, sanatate, itm, inclusiv registru de evidenta salariati



Atentie, doamna Ghola!Atentie!
(3) Persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent si asociatiile familiale autorizate in conditiile prezentei legi nu pot angaja persoane cu contract individual de munca pentru desfasurarea activitatilor pentru care s-a obtinut autorizatia.
Omul a spus, nu f.clar,dar am inteles, ca si-a infiintat o asociatie FAMILIALA, deci nu are dreptul sa aiba salariati.



1. intreprinderea individuala - intreprinderea economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica;

2. intreprindere familiala - intreprinderea economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica impreuna cu familia sa;

3. persoana fizica autorizata - persoana fizica autorizata sa desfasoare orice forma de activitate economica permisa de lege, folosind in principal forta sa de munca;

Intreprinzatorul persoana fizica titular al intreprinderii individuale poate angaja terte persoane cu contract individual de munca, inregistrat la Inspectoratul Teritorial al Muncii.

Intreprinderea familiala nu poate angaja terte persoane cu contract de munca.

Persoana fizica autorizata nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa poate angaja? petronela_marila petronela_marila BUNA ZIUA.AM UN PFA MAGZIN DE IMBRACAMINTE.POT SA-MI ANGAJEZ SOTUL SOFER CU CONTRACT DE MUNCA INDIVIDUAL?DIN CATE AM CITI IN OG.44/2008 ATATA TIMP CAT AM FAPTE ... (vezi toată discuția)
Conditii de angajare terte persoane in if ContSters60237 ContSters60237 Am deschis de curand o Intreprindere Familiara pt confectii incaltaminte. As dori sa stiu daca pota sa angajez personal lucrator din afara familiei? (vezi toată discuția)
Inteprindere individuala - angajati, cas, posibil contract de munca? olden olden 1. titularul unei inteprinderi individuale daca lucreaza este obligat sau poate sa incheie contract de munca pe inteprinderea la care este titular, adica a ... (vezi toată discuția)