Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Acte necesare pentru contabilitatea unei Inteprinderi ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Acte necesare pentru contabilitatea unei Inteprinderi familiare

Buna seara....Sunt Bogdan si mi-am infintat o inteprindere familiara si si acum trebuie sa-mi tin singur contabilitatea ce acte ar trebui sa am ( caiete ) si dak se poate un model de complectare. Multumesc.
Vedeti :
- OMFF 1040 din 2004 cu NM de organizare a contabilitatii in partida simpla
- Codul fiscal (ceva mai greu de asimilat dar necesar).

Registrul de incasari si plati, registrul inventar, fise de operatiuni diverse si fise de amortizari, fise de magazie, bonuri de consum daca este cazul. Daca aveti angajati - declaratii la pensii, somaj, sanatate, itm, inclusiv registru de evidenta salariati

ghola a scris:

Vedeti :
- OMFF 1040 din 2004 cu NM de organizare a contabilitatii in partida simpla
- Codul fiscal (ceva mai greu de asimilat dar necesar).

Registrul de incasari si plati, registrul inventar, fise de operatiuni diverse si fise de amortizari, fise de magazie, bonuri de consum daca este cazul. Daca aveti angajati - declaratii la pensii, somaj, sanatate, itm, inclusiv registru de evidenta salariati

Atentie, doamna Ghola!Atentie!
(3) Persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent si asociatiile familiale autorizate in conditiile prezentei legi nu pot angaja persoane cu contract individual de munca pentru desfasurarea activitatilor pentru care s-a obtinut autorizatia.
Omul a spus, nu f.clar,dar am inteles, ca si-a infiintat o asociatie FAMILIALA, deci nu are dreptul sa aiba salariati.
Da este adevarat nu pot avea angajati....decat membri familiei care iam trecut in acte cand am infintat Inteprinderea Familiara... / Aseociatie Familiara. Multumesc mult.
davideg a scris:

ghola a scris:

Vedeti :
- OMFF 1040 din 2004 cu NM de organizare a contabilitatii in partida simpla
- Codul fiscal (ceva mai greu de asimilat dar necesar).

Registrul de incasari si plati, registrul inventar, fise de operatiuni diverse si fise de amortizari, fise de magazie, bonuri de consum daca este cazul. Daca aveti angajati - declaratii la pensii, somaj, sanatate, itm, inclusiv registru de evidenta salariati

Atentie, doamna Ghola!Atentie!
(3) Persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent si asociatiile familiale autorizate in conditiile prezentei legi nu pot angaja persoane cu contract individual de munca pentru desfasurarea activitatilor pentru care s-a obtinut autorizatia.
Omul a spus, nu f.clar,dar am inteles, ca si-a infiintat o asociatie FAMILIALA, deci nu are dreptul sa aiba salariati.

1. intreprinderea individuala - intreprinderea economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica;

2. intreprindere familiala - intreprinderea economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica impreuna cu familia sa;

3. persoana fizica autorizata - persoana fizica autorizata sa desfasoare orice forma de activitate economica permisa de lege, folosind in principal forta sa de munca;

Intreprinzatorul persoana fizica titular al intreprinderii individuale poate angaja terte persoane cu contract individual de munca, inregistrat la Inspectoratul Teritorial al Muncii.

Intreprinderea familiala nu poate angaja terte persoane cu contract de munca.

Persoana fizica autorizata nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata.