Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lege detectoare radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lege detectoare radar

Buna ziua. Poate sa-mi spuna si mie cineva care este legea nr(din monitorul oficial) care permite soferilor din Romania sa detina detectoare de radar. Va intreb pentru ca cineva a plecat in Franta, iar la granita cu ungaria a dat jos detectorul. In franta insa, cu toate ca avea detectorul in torpedou, politistii francezi au vrut sa-i dea amenda 1000 euro. A trebuit sa primeasca o hartie din romania, tradusa la notariat, prin care se demonstra ca in Romania este permis folosirea detectorului.
Multumesc
Strategia nationala pentru siguranța rutiera 2011-2020 şi programul de Acțiuni Prioritare pe perioada 2011-2020 de implementare a Strategiei naționale pentru siguranța rutiera 2011-2020 interzice folosirea acestor aparate pe teritoriul Romaniei.