Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acasav
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acasav

fiti amabili exista vreo lege in baza careia sa pot solicita angajatorului un document de unde sa reiasa toate veniturile incasate ca angajat ,diurne, salariu perioada pentru care au fost acordate si modul in care sa efectuat platab
va multumesc mult
Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.