Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA doar pentru o achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA doar pentru o achizitie intracomunitara

o societate comerciala se poate inregistra ca platitoare de TVA doar pentru a efectua o achizitie intracomunitara, urmand apoi sa devina neplatitoare de TVA? daca da, care este suma maxima?
numai daca depaseste plafonul de 10.000 euro, firma este obligata sa se inregistreze in scopuri de tva pentru achizitii intracomunitare de bunuri. pana la atingerea acestui plafon se plateste tva in tara furnizorului.

prin optiune, firma se poate inregistra in scopuri de tva pentru achizitii intracomunitare, primind un cod de tva numai pentru acest tip de operatiuni intracomunitare, iar pentru operatiuni interne ramane neplatitoare de tva.
dupa obtinerea acestui cod, va plati tva in romania pentru aceste achizitii, 24% care se aplica la factura fara tva emisa de furnizor.