Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... sechestru asiguratoriu
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

sechestru asiguratoriu

Imi poate spune cimeva ce inseamna sechestruu asigurator?sotul este in condamnat,daune morale trebuie sa plateasca,si toate lucrurile,casa,masina,aur,toate puse sub sechestru asigurator.se poate intampla sa i se ia toate bunurile?
Potrivit art. 163 alin. 1 Cod procedura penala, sechestrul asigurator este o masura asiguratorie si poate fi instituit numai in vederea repararii pagubei produse prin infractiune sau pentru garantarea executarii pedepsei. Aceasta masura se poate lua asupra bunurilor inculpatului pana la concurenta valorii pagubei. Sechestrul instituit de instanta penala nu poate fi ridicat decat prin contestarea masurii asiguratorii in procesul penal, in conformitate cu dispozitiile art. 168 alin.1 Cod procedura penala, contestatia putand fi formulata oricand.
avLeon, utilizator
Deci daca face recurs se poate sa i se ridice sechestrele?
Sechestrul asigurator poate fi ridicat numai dupa ce dispare cauza care a determinat aplicarea acestei masuri
In speta dvs ,ridicarea sechestrului asigurator ,poate fi dispusa numai dupa plata despagubiri materiale hotarate de instanta de judecata

Daca v-as da numarul de dosar mi-ati putea spune ce as putea face?