avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... sechestru asiguratoriu
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

sechestru asiguratoriu

Imi poate spune cimeva ce inseamna sechestruu asigurator?sotul este in condamnat,daune morale trebuie sa plateasca,si toate lucrurile,casa,masina,aur,toate puse sub sechestru asigurator.se poate intampla sa i se ia toate bunurile?
Cel mai recent răspuns: amintrebari , utilizator 15:08, 11 Iulie 2012
Potrivit art. 163 alin. 1 Cod procedura penala, sechestrul asigurator este o masura asiguratorie si poate fi instituit numai in vederea repararii pagubei produse prin infractiune sau pentru garantarea executarii pedepsei. Aceasta masura se poate lua asupra bunurilor inculpatului pana la concurenta valorii pagubei. Sechestrul instituit de instanta penala nu poate fi ridicat decat prin contestarea masurii asiguratorii in procesul penal, in conformitate cu dispozitiile art. 168 alin.1 Cod procedura penala, contestatia putand fi formulata oricand.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Iulie 2012
avLeon, utilizator
Deci daca face recurs se poate sa i se ridice sechestrele?
Sechestrul asigurator poate fi ridicat numai dupa ce dispare cauza care a determinat aplicarea acestei masuri
In speta dvs ,ridicarea sechestrului asigurator ,poate fi dispusa numai dupa plata despagubiri materiale hotarate de instanta de judecata


Daca v-as da numarul de dosar mi-ati putea spune ce as putea face?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru asigurator penal 198413 198413 buna ziua, am o mare nelamurire! problema este urmatoarea: sunt parte responsabila civilmente intr-un proces penal! angajatul meu ( soferul ) societatii a ... (vezi toată discuția)
Procesul verbal de indisponibilizare romanu23 romanu23 In baza carui art. din C.p.p. se face indisponibilizarea unui auto.? Si cine o poate dispune? (vezi toată discuția)
Ce pot sa fac sa mi recuperez banii pe 21 august 2009 s a facut o perchezitie la mine acasa deoarece fiul meu minor era acuzat de furt si talharie,la aceea perchezitie mi au fost cofiscate mai ... (vezi toată discuția)