Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... onorariul la notar in cazul divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

onorariul la notar in cazul divortului

Buna ziua. poate sa ma ajute si pe mine cineva cu o informatie privind onorariul sau taxa de divort la notar? Se plateste inainte sau dupa semnarea actelor de divort? Va multumesc.
Onorariul minim pentru procedura divortului este de 500 ron+ TVA, asa cum este prevazut in Ordinul Ministerului Justiei nr.46/ C/2011 privind tarifele de onorarii minimale pentru serviciile prestate de notarii publici.
Acest onorariu se plateste la depunerea cererii de divort si a punerii dosarului pe rol, in caz ca in 30 de zile partile se razgandesc, onorariul nu mai poate fi recuperat.