Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale +dizolvare soc. com. fara activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

+dizolvare soc. com. fara activitate

ORC ILFOV a actionat in in instanta sc c are nu a avut activitate si nu a depus documentele contabile anuale aferente anului 2008 pina acum,
Tribunalul Buc.a pronuntat solutia de dizolvare a soc.cu raspundere limitata.

INTREBARE:

Care sint pasii urmatori?aceasta solutie ce raspunderi arunca firmei prin administrator si mai ales asupra asociatilor din pct. d.v.financiar si material precum si administrativ?

multumesc anticipat!
daca mai sunteti in termen, puteti formula recurs impotriva hotararii si depuneti situatiile finaciare solicitate, naexand dovada depunerii la dosar.
daca hotararea este irevocabila, orc va solicita tribunalului numirea unui lichidator. In cazul in care aveti datorii (la stat, etc) se va putea atrage raspunderea administratorilor societatii.
mutumesc f. mult!