Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Adeverinta de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Adeverinta de venit

Care este termenul legal de eliberare a unei adeverinte de venit eliberata de ANAF. Am depus cererea si ni s-a spus ca va fi gata peste 30 de zile lucratoare. (adeverinta ne este necesara la casa de sanatate)
Daca se poate si prevederea legala......
Va multumesc!
Intradevar este 30 de zile, baza legala este legea nr. 233 din 2002 prin care a fost aprobata O.G. nr. 27 din 2002. A se vedea art. 8 alin. (1) "Autoritatile si institutiile publice sesizate au obligatia sa comunice petitionarului, in termen de 30 de zile de la data inregistrarii petitiei, raspunsul, indiferent daca solutia este favorabila sau nefavorabila".
Multumesc frumos