Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie suspendare CIM concediu maternitate cod ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie suspendare CIM concediu maternitate cod indemnizatie 08

Buna ziua,
As dori si eu sa stiu daca pentru concediul de maternitate se suspenda CIM si daca se inregistreaza in Revisal?
De exemplu, pe data de 04.07.2012 am nascut si nu am beneficiat de concediu prenatal, dar o sa-mi iau cele 42 de zile obligatorii. Am de la doctora cu care am nascut concediu medical initial incepand cu data de 04 iulie 2012 pana la sfarsitul lunii iulie. Am inteles ca o sa-mi dea dr. de familie in continuare pana la cele 42 de zile. Vreau sa stiu daca pt. concediul acesta se suspenda CIM si daca se inreg. in REVISAL?! si cum se procedeaza cu formularul de concediu medical? Se trimite la Casa de Sanatate? Va multumesc pt ajutor!
concediul medical se plateste de catre fnuass.Calculul se face de catre unitate,media a 6 luni inainte de intrare in concediu.Daca exista de recuperat la nivelul societatii se duce la Casa de sanatate de care apartineti:
-centralizator concedii
-cerere recuperare concedii
-certificat fiscal al societatii de la finante
-certificatele medicale ,formularul rosu
-dovada depunerii 112
Decizia de suspendare se face de catre unitate doar in momentul in care intrati in ingrijire copil pina la 2 ani si aceea se transmite in Revisal.