Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Art.16 din Legea nr.244 din 5.12.2011
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Art.16 din Legea nr.244 din 5.12.2011

Cum se interpreteaza art.16 din Legea nr.244 din 5.12.2011, referitoare la calculul pretului de vanzare a locuintelor construite din fond de stat, raportat la pretul pietii conform legii.
Prin Legea nr. 244/ 2011 s-a reformulat art.16 din Legea nr. 85/ 1992.
Pretul de vanzare al locuintelor care fac obiectul unei tranzatii imobiliare se calculeaza raportat la pretul pietei de catre un evaluator autorizat.Tabloul evaluatorilor autorizati pentru anul 2012 a fost aprobat prin Hotararea UNER nr. 33/ 06.07.2012 si a fost publicat in MO nr. 488/ 17.07.2012.
In cazul ajungerii in instanta de judecata, expertiza tehnica judiciara de specialitate va fi incredintata de catre instanta unui expert/ specialist tehnic judiciar in specializarea imobiliare, aflat pe lista persoanelor autorizate de catre MJ si publicata pe site-ul ministerului.
Nefiind specialist in expertize imobiliare, logic este ca in ambele cazuri, sa se faca calculul in raport cu pretul pietei din zona imobiliara respectiva. La administratia financiara din cadrul primariei exista evaluari financiare ale tuturor imobilelor (o valoare minima sub care nu se poate intocmi act de vinzare-cumparare la notar), in functie de care se stabileste impozitul datorat primariei.