Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract munca minor peste 16 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract munca minor peste 16 ani

Buna ziua. In cazul in care doresc sa angajez o persoana minora, cu varsta peste 16 ani, pe perioada verii, pot sa o incadrez la 4 ore/zi cu salariul minim brut de 350 de lei?
Daca o sa lucreze intr-o covrigarie, pe ce functie o pot angaja, sub ce cod COR? Multumesc
Legea 53/2003, republicata (Codul Muncii):
Art. 112
(1) Pentru salariatii angajati cu norma intreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana.
(2) In cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani durata timpului de munca este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamana.

Daca dori sa angajati minorul peste 16 ani cu contract de munca cu timp partial de 4 ore opinez ca salariul brut ar trebui sa fie de minim 467 lei.
Puteti sa incadrati minorul pe orice functie necalificata, unde sunt necesare studii generale (de ex: ajutor de bucatari). Vedeti mai multe aici: [ link extern ]
In acest caz, la angajare este necesar sau nu acordul unuia sau ambilor parinti?
Daca persoana respectiva a implinit varsta de 16 ani , atunci nu mai este necesar acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru incheierea c.i.m.
Conform art. 112 alin. 2 C. muncii, durata muncii de 6 ore pe zi si 30 ore pe saptamana, prestata de tinerii sub 18 ani, reprezinta o durata normala de munca, partile putand incheia un c.i.m. in care sa prevada o durata mai mica a timpului de munca.
Deci salariul brut daca il incadrez la 4 ore poate fi pana la urma de 350 de lei?
Da, salariul poate fi de 350 lei brut/luna pentru un timp de munca de 4 ore/zi ...