avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se contabilizeza ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se contabilizeza ?

O microintreprindere neplatitoare de tva cu imp.pe venit . Administratorul a retras o suma de bani din contul bancar pt. achizitionarea unor produse personale. Aceasta suma se considera divident si se aplica imp.16% in luna in care s-a retras suma, si se achita pina la 25 a lunii urmatoare.? Va rog sa-mi spuneti si ce inreg. contabile au loc. Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 12:20, 16 Iulie 2012
1171=457
457=446
457=5311
446=5311(5121)
457=dividende brute
446=impozit pe dividende
1171=profit nerepartizat
Multumesc. As dori sa mai intreb ceva : de cate ori poate achizitiona un srl produse pe un borderou de achizitii de la o persoana fizica. (ex. stupuri, mese,scaune etc. ) pe care sa le revanda mai departe. Si daca cumpara de mai multe ori de la aceasi persoana, acea persoana trebuie sa fie inreg. ca si PFA sau alta categorie....? Multumesc
1.De cate ori are nevoie.
2.Daca vrea se inregistreaza ca PFA daca nu , nu. Nu va intereseaza statutul acelei persoane.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare repartizare dividende saga Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea probl: am profit nerepartizat din 2018 si 3 asociati. 160000 LEI Lucrez in saga si vreau sa stiu cum este mai ... (vezi toată discuția)
Dividende microintreprindere MITRACHE_DANIELA MITRACHE_DANIELA Buna seara, Cum se calculeaza dividendele la o microintreprindere? (vezi toată discuția)
Calcul impozit pe dividende ContSters172175 ContSters172175 Cum se calculeaza impozitul pe dividende pentru suma 22000? (vezi toată discuția)