Forum Discuţii juridice Executare silită restante banci
Discuție deschisă în Executare silită

restante banci

Buna ziua! Am un credit ipotecar la o banca si sunt la zi cu ratele. La o alta banca am un credit de nevoi personale la care sunt restanta de mai mult timp si nu am posibilitatea sa ajung la zi cu ratele din cauza problemelor salariale. Ce pot sa patesc din cauza restantei la creditul de nevoi personale?
Daca se declara scadenta anticipata a contractului de credit nevoi personaele este posibil sa ajungeti la executare silita (ceea ce presupune urmarirea bunurilor dvs. mobile/imoblile, poprirea unei parti din salariu sau alte sume detinute la banci). Chiar daca apartamentul este ipotecat acesta poate fi scos la vanzare prin licitatie publica iar creditorului ipotecar i se vor distribui banii pana la concurenta creantelor urmand ca in cazul in care mai raman bani dupa indestularea creditorlui ipotecar sa li se distribuie si chirografarilor.