Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum corelez decontul 300 cu declaratia 394 ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum corelez decontul 300 cu declaratia 394 ?

Buna ziua,

In trimestrul 1/2012 am avut o factura catre o persoana juridica platotoare de tva si declaratia 300 s-a corelat cu 394 (randul 17 din 300 cu randul (L) sectiunea C din 394 si randul 22 din 300 cu randul (A) sectiuna C din 394).

In trimestrul 2/2012 am o factura catre o persoana fizica (intocmita pe CNP si incasata cu chitanta), spuneti-mi va rog cum corelez cele doua declaratii in acest caz (factura de vanzare catre persoana fizica este in jurnal vanzari respectiv trebuie declarata in decont 300 randul 22, cum fac sa declar acea suma si in 394 avand in vedere ca pdf-ul inteligent nu imi permite pentru ca acel client nu are CUI).

Cum corelez cele doua declaratii daca in 394 nu declar vanzarea catre persoane neplatitoare de tva ? (dupa cum am citit tot pe acest site):

"...toate livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitiile de bunuri si servicii realizate, pe teritoriul Romaniei, catre/de la alte persoane juridice inregistrate in scopuri de TVA in Romania"

"Ce nu se declara:
- livrarile/ achizitiile pentru care s-a emis bon fiscal dar nu s-a emis factura
- operatiunile cu persoane neinregistrate in scopuri de TVA in Romania
- facturile emise prin autofacturare
- operatiunile pentru care se aplica taxarea inversa
- declaratiile pe zero"

Multumesc anticipat
Corelatia se face prin randurile 17.1 si 27.1
Facturile catre persoane fizice neinregistrate in scopuri de tva nu se declara in D 394.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Asta este si nelamurirea mea, nu le declar, dar asta nu inseamna ca cele doua declaratii nu sunt corelate ?

Corelatia care se face intre D394 si D300 se refera la randurile 17.1 si 27.1 din D300.:)

Buna dimineata,

Nu inseamna ca cele doua declaratii nu se coreleaza.

Declaratia 394 are scopul de a se putea face verificarea incrucisata de catre ANAF a facturilor purtatoare de TVA, declarate de catre agentii economici, persoane juridice inregistrate in acest scop.