avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DECLARATIA 300
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DECLARATIA 300

Buna ziua!

Cu scuzele de rigoare pt simplitatea intrebarii, nu-mi este clar ce trebuie sa trec la randurile 17.1 sub TOTAL TAXA COLECTATA, respectiv 27.1 sub TOTAL TAXA DEDUCTIBILA.

Pt ca firma emite facturi atat catre persoane juridice cat si pt persoane fizice (vinde mobila) eu trec la rd 17.1 doar facturile emise catre persoanele inregistrate in scopuri de TVA pt a avea concordanta cu declaratia 394. Aceeasi situatie si pt rd 27.1. De asemenea, in cazul unui comert cu amanuntul, am la randul 9 (Livrari de bunuri si servicii) TVA-ul colectat atat din facturi cat si din Z-uri, iar la rd 17.1, doar facturile.

In concluzie, in declaratia 300, rd 17.1 si rd 27.1 eu am aceleasi sume ca in declaratia 394.

Pt ca am auzit si alte variante (ca nu s-ar completa deloc randurile respective sau alte ... idei), eu prefer sa intreb aici si sa lucrez corect.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Doina B , utilizator 13:54, 22 Iulie 2012
Acele randuri nu se completeaza (vezi instructiuni completare D300).
Pentru cultura mea generala, imi spuneti si mie de ce nu se completeaza? De ce s-au mai introdus in decont?


Din textul de mai jos, unde scrie romaneste, eu pricep ce am postat in primul meu mesaj:

ÎN ATENTIA PERSOANELOR IMPOZABILE
ÎNREGISTRATE ÎN SCOPURI DE TVA
* referitor la depunerea formularului (300) „Decont de taxa pe valoarea adugata”
Începând cu declararea obligaiilor fiscale privind TVA aferente lunii ianuarie 2012
prin O.M.F.P. nr. 3665/22.12.2011 publicat în M.O. nr. 1/03.01.2012 se aproba modelul si
continutul formularului (300) "Decont de taxa pe valoarea adugata" în completarea caruia
semnalam urmtoarele noutati :
Persoanele impozabile înregistrate

" se introduce rândul 17.1 „Livrari de bunuri i/sau prestri de servicii taxabile efectuate
în interiorul tarii pentru care au fost emise facturi ctre persoane înregistrate în scopuri de TVA în
România” unde se înscriu :
- informatiile preluate din jurnalul de vânzari, pentru operatiuni a caror exigibilitate intervine
în perioada de raportare, privind baza de impozitare si taxa pe valoarea adugata colectata
aferent tuturor livrarilor de bunuri/prestrilor de servicii taxabile efectuate în interiorul tarii
pentru care au fost emise facturi catre persoane înregistrate în scopuri de TVA în
România.
Cuantumul sumelor înscrise la rândul 17.1 poate fi mai mic sau egal cu cel înscris la
rândul 17 „Total taxa colectata”.


se introduce rândul 27.1 „Achiziii de bunuri i/sau servicii taxabile din interiorul tarii
pentru care au fost primite facturi de la persoane înregistrate în scopuri de TVA în România”
unde se înscriu :
- informatiile preluate din jurnalul de cumparari, pentru operatiuni a caror exigibilitate
intervine în perioada de raportare, privind baza de impozitare si taxa pe valoarea adugata
deductibila aferenta tuturor achiziiilor de bunuri/prestrilor de servicii taxabile din interiorul
tarii pentru care au fost primite facturi de la persoane înregistrate în scopuri de TVA în Romania
 
 

 
Directia Generala a Finantelor Publice


  

 

 
 

Ultima modificare: Vineri, 20 Iulie 2012
Doina B, utilizator
Randuri inutile ca multe altele. N-am completat niciodata aceste randuri si D300 este OK. N-am avut probleme cu fiscul si confirmarea intotdeauna este valida.
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Randul 17.1 din decont miki24 miki24 Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea problema: In decontul de TVA, la luna martie am urmatoarele date: - randul 9(Livrări de bunuri şi prestări ... (vezi toată discuția)
Tva miutaradu miutaradu la decontul de tva randul 17.1 si randul 27.1 trebuiesc sa corespunda cu declaratia 394? (vezi toată discuția)
Cum corelez decontul 300 cu declaratia 394 ? eu_contabilul eu_contabilul Buna ziua, In trimestrul 1/2012 am avut o factura catre o persoana juridica platotoare de tva si declaratia 300 s-a corelat cu 394 (randul 17 din 300 cu ... (vezi toată discuția)