Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie urmas

Mama are pensie de urmas din 2009, inca dinainte ea a fost plecata InfoVodafone italia, unde a lucrat cu acte in regula. La 62 de ani mai poate iesii la pensie fara a avea probleme cu autoritatile. Se poate sa cumuleze si anii de lucru din italia la cei din romania.
1. - La data cand indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta face cerere la Casa de Pensii si depune acxtele necesare.
- Va putea sa aleaga intre pensia proprie si cea de urmas.

2. Pentru a i se lua in calcul si perioada lucrata in Italia sa mearga la Casa de Pensii si sa solicite sa completeze formularul E207 "Certificat pentru cariera asiguratului" (de restul se ocupa Casa de Pensii).
Nu este nici o problema daca. Ea a declarat ca nu munceste si a avut in paralel venit in. Italia si in. Romania(pensia de urmas)