avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare cumpararea imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare cumpararea imobil

Buna,

va rog sa ma ajutati cu 1 sfat.

Am dat un avans pentru o garsoniera. Am facut un precontract(insa doar la agentie)
La inceput mi-au spus ca in 2 saptamani o sa vina CF-l si cu el mergem la notar.

Dupa 4 saptamani inca nu a venit nimic, iar vanzatorul mi-a spus ca putem merge sa facem contractul la notar si fara CF. (vanzatorul nu prea vrea sa mai astepte, motivand cu ceva probleme de familie-Spania etc...nerabdarea ei mi se pare cam suspecta...)

El are urmatoarele acte:

1)contractul de vanzare cumparare de la fostul proprietar

2)o sentinta judecatoreasca care specifica ca trebuie sa iasa intabularea.

Va rog sa-mi spuneti daca pot sa am incredere si daca totul e legal.

Mi-a spus vanzatorul ca putem face o inputernicire, ca atunci cand ii vine intabularea sa pot sa merg eu direct si s-o inscriu pe mine.

Multumesc anticipat,
Levi

Notarul nu are voie in principiu sa incheie contractul fara extrasul de carte funciara pentru autentificarea actului. Cat timp nu reiese din cartea funciara ca vanzatorul este intabulat ca proprietar, nu stiti de la cine cumparati. Vanzatorul putea vinde acum 2 luni altcuiva si sa isi pastreze o copie de pe acte.
In concluzie nici nu e legal, nici nu ar trebui sa aveti incredere.
multumesc
Spuneti-i ca ii veti achiita restul de bani dupa intabulare si veti vedea ca se va rezolva operativ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare fara cf c-levi c-levi Buna, va rog sa ma ajutati cu 1 sfat. Am dat un avans pentru o garsoniera. Am facut un precontract(insa doar la agentie) La inceput mi-au spus ca in 2 ... (vezi toată discuția)
Precontract casa balasaf balasaf Buna ziua! in data de 30.07.2015 am semnat un precontract pentru cumpararea unei case, dand un avans de 2000 euro si urmând ca pana in data de 30.11. 2015 sa ... (vezi toată discuția)
As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa ... nellyy nellyy As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa deoarece proprietarul trebuie sa faca dezmembrarea aa cestei parcele,pt ca el are o suprafata ... (vezi toată discuția)