Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa ...

As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa deoarece proprietarul trebuie sa faca dezmembrarea aa cestei parcele,pt ca el are o suprafata mai mare,am ajuns la acordul de a-i da un avans printr-un precontract,urmand ca dupa ce se face parcelarea sa facem contractul final.Intrebarea mea ar fi,cum sau ce sa contina precontractul incat sa fie cat mai corect si fara sa am surprize..Ce documente va cere notarul ?.
Și răspunsul ar fi: cel mai corect este sa va păstrați banii și sa ii dați în ziua când semnați contractul de vânzare propriu zis.
Asa, cu siguranță nu veți avea surprize.
Notarul va cere actul notarial de dezmembrare, documentația cadastrala a lotului pe care îl cumpărați și intabularea.
Acum, cumpărați pielea ursului din pădure.
Vânzătorul găsește alt cumpărător, dar dvs veți avea de umblat și veți bate din buze pentru avansul dat.
Așteptați sa își rezolve cu actele.
raluk0207, utilizator
Sa inteleg ca in cazul unui precontract ,notarul nu va bloca CF-ul? proprietarul va putea vinde terenul intreg la un alt client ?(orisicum el initial dorea sa vanda intreaga proprietate ,dar nu gasise client).
Revin cu o mentiune: proprietarul zicea la un moment dat ca pana se parceleaza lotul pe care ni-l dorim,el sa iasa din indiviziune(pt ca este proprietar impreuna cu sotia) si sa ne treaca pe noi? ar fi aceasta o solutie?.

nellyy a scris:

Sa inteleg ca in cazul unui precontract ,notarul nu va bloca CF-ul? proprietarul va putea vinde terenul intreg la un alt client ?(orisicum el initial dorea sa vanda intreaga proprietate ,dar nu gasise client).

Precontractul este o promisiune de vânzare.
Dvs promiteți ca veți cumpăra ce?
Trebuie separata și individualizata, prin număr cadastral distinct, bucata pe care o veti cumpăra dvs. Căci notarul nu va bloca Cartea Funciara a întregului teren, ci doar a lotului respectiv. Iar lotul trebuie sa aibă număr cadastral separat.
In acest sens, intai, vanzatorul trebuie sa dezmembreze terenul in doua.
Trebuie luat legătura cu un cadastrist, intocmita documentația cadastrala de dezmembrare, încheiat act notarial de dezmembrare și intabulat.
Apoi poate face precontract sau vânzare.

nellyy a scris:

Revin cu o mentiune: proprietarul zicea la un moment dat ca pana se parceleaza lotul pe care ni-l dorim,el sa iasa din indiviziune(pt ca este proprietar impreuna cu sotia) si sa ne treaca pe noi? ar fi aceasta o solutie?.

Nu are unde sa va treacă pe dvs.
Partajul este doar între coproprietari: vânzător și soție.