avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa ...

As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa deoarece proprietarul trebuie sa faca dezmembrarea aa cestei parcele,pt ca el are o suprafata mai mare,am ajuns la acordul de a-i da un avans printr-un precontract,urmand ca dupa ce se face parcelarea sa facem contractul final.Intrebarea mea ar fi,cum sau ce sa contina precontractul incat sa fie cat mai corect si fara sa am surprize..Ce documente va cere notarul ?.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Surcel , Avocat 16:41, 16 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și răspunsul ar fi: cel mai corect este sa va păstrați banii și sa ii dați în ziua când semnați contractul de vânzare propriu zis.
Asa, cu siguranță nu veți avea surprize.
Notarul va cere actul notarial de dezmembrare, documentația cadastrala a lotului pe care îl cumpărați și intabularea.
Acum, cumpărați pielea ursului din pădure.
Vânzătorul găsește alt cumpărător, dar dvs veți avea de umblat și veți bate din buze pentru avansul dat.
Așteptați sa își rezolve cu actele.
Ultima modificare: Vineri, 12 Mai 2023
raluk0207, utilizator
Sa inteleg ca in cazul unui precontract ,notarul nu va bloca CF-ul? proprietarul va putea vinde terenul intreg la un alt client ?(orisicum el initial dorea sa vanda intreaga proprietate ,dar nu gasise client).
Revin cu o mentiune: proprietarul zicea la un moment dat ca pana se parceleaza lotul pe care ni-l dorim,el sa iasa din indiviziune(pt ca este proprietar impreuna cu sotia) si sa ne treaca pe noi? ar fi aceasta o solutie?.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


nellyy a scris:

Sa inteleg ca in cazul unui precontract ,notarul nu va bloca CF-ul? proprietarul va putea vinde terenul intreg la un alt client ?(orisicum el initial dorea sa vanda intreaga proprietate ,dar nu gasise client).


Precontractul este o promisiune de vânzare.
Dvs promiteți ca veți cumpăra ce?
Trebuie separata și individualizata, prin număr cadastral distinct, bucata pe care o veti cumpăra dvs. Căci notarul nu va bloca Cartea Funciara a întregului teren, ci doar a lotului respectiv. Iar lotul trebuie sa aibă număr cadastral separat.
In acest sens, intai, vanzatorul trebuie sa dezmembreze terenul in doua.
Trebuie luat legătura cu un cadastrist, intocmita documentația cadastrala de dezmembrare, încheiat act notarial de dezmembrare și intabulat.
Apoi poate face precontract sau vânzare.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


nellyy a scris:

Revin cu o mentiune: proprietarul zicea la un moment dat ca pana se parceleaza lotul pe care ni-l dorim,el sa iasa din indiviziune(pt ca este proprietar impreuna cu sotia) si sa ne treaca pe noi? ar fi aceasta o solutie?.


Nu are unde sa va treacă pe dvs.
Partajul este doar între coproprietari: vânzător și soție.

Alte discuții în legătură

Antecontract vanzare-cumparare lot teren andreijianu andreijianu Buna ziua, Am si eu nevoie de ajutorul dvs. in privinta unei probleme, treaba sta cam asa: - vreau sa cumpar un teren aflat in spatele curtii mele ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune nerantula nerantula Va rog sa-mi spuneti care este procedura notariala si ce tip de taxe se percep la iesirea din indiviziune (2 coproprietari pe un teren extravilan). Este ... (vezi toată discuția)
Cumparare teren 3 persoane la comun Bubuka Bubuka Cumparare teren la comun Salutare, Doresc sa cumpara o parcela de teren de 500 mp. Vanzatorul are 1500 mp si nu vrea sa vanda parcele de 500 mp ca sa ... (vezi toată discuția)