Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine poate intocmi referat de sanctionare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine poate intocmi referat de sanctionare?

Buna ziua.

In cazul savarsirii unei abateri disciplinare sau constatarii unei greseli savarsite de catre el insusi, un salariat isi poate intocmi referat de sanctionare singur?
Astept raspunsul dumneavoastra urgent.
Multumesc anticipat.
Sesizarea cu privire la săvârşirea abaterii poate fi făcută de:
– şeful compartimentului de lucru al celui ce a săvârşit abaterea;
– un organism de control din unitate sau din afara unităţii;
– prin autosesizare, atunci când chiar persoana abilitată să aplice sancţiunea (de regulă conducătorul unităţii) află în mod direct de faptul că s-a săvârşit o abatere disciplinară;
– de oricare altă persoană care, având cunoştinţe despre săvârşirea abaterii sesizează despre aceasta conducerii unităţii.
In niciun caz, nu sunteti in masura sa faceti referat pentru sanctionarea dvs.
Cred ca v-ati contrazis in raspuns.. orio poate ori nu poate sa faca referat de sesizare ...?