Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... SALARIU NEMAJORAT CU 8% DEOARECE SALARIUL DE BAZA ESTE ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

SALARIU NEMAJORAT CU 8% DEOARECE SALARIUL DE BAZA ESTE SUB SALARIUL MINIM PE ECONOMIE

Buna ziua,

Am decis sa va scriu si aici deoarece sunt nelamurit in ceea ce priveste drepturile salariale cuvenite si consider ca acesta nu ar fi calculat cum trebuie de catre persoanele de la resurse umane si Contabilitate. Lucrez de 6 ani si 4 luni in cadrul Compartimentului de Asistenta Sociala din cadrul unei Primarii. Este adevarat ca toti bugetarii am suferit in urma taierilor salariale din 2010. Cu toate astea in luna august 2011 am fost promovat in functia publica de referent, clasa III, grad profesionist principal, clasa 22, gradatia 2, coeficient de ierarhizare 1.68.

Conform dispozitiei incepand cu 01.08.2011 am beneficiat de un venit brut de 670 RON, corespunzator treptei 3 de salarizare utilizata in 2010.

Calculul salariului brut a fost facut astfel:
* salariu de incadrare: 767 ron (682 + 12,5 % spor de vechime)
* Salariu = 767 (iunie 2010)
* S1 = 767-25% = 575 (iulie - decembrie 2010)
* S2 = 575 + 15% = 661 RON
* S2 = 670 RON

Rezulta astfel ca desi am vechime de munca si am fost promovat intr-o alta treapta de salarizare am salariul minim pe economie.

In urma maririlor de salariu acordate in acest an, inclusiv cea din luna iunie de 8% salariul meu de incadrare a ramas tot cel minim economie, maririle de salariul calculandu-se practic la sumele taiate initial.

Mi s-a explicat astfel ca functia mea este platita cu salariul de incadrare de 682 de lei (cf. Ordonantei 9/2008). La aceasta suma s-a adaugat sporul de vechime (care difera in fisa de calcul cu formula utilizata in programul de salarizare), adica 10 %, rezultand astfel un salariu de 750 ron. Din acestia s-au taiat 25% si am ramas cu 563 de de lei. Prima crestere salariala a fost facuta la 563 si am avut un salariu de 647 de lei (marit pana la salariul minim pe economie). In urma maririi cu 8% din luna iunie, mi s-a explicat ca aceasta suma de 8% a fost aplicata la 647 ron , rezultand 698 de lei, la care s-au adaugat din nou 2 lei ca sa ajung la salariul minim de 700 ron.

Rezulta astfel ca in urma cresterii salariale cu 8% eu nu am primit nici un leu in plus la salariul net pentru ca efectiv nu ajung la salariul minim pe economie.

In urma unor consultari avute cu persoane ce se ocupa cu programe de salarizare reusesc sa inteleg ca acest calcul al salariului nu a fost facut cum trebuie.

As avea nevoie insa si de o alta parere pentru a ma lamuri daca acest calcul este corect sau nu.

Multumesc anticipat !
Boggyct, utilizator
Marirea de 8% din iunie trebuia aplicata la salariul aferent lunii mai 2012, indiferent cat era el (la salariul brut).
OUG 19/2012:
Art. 1. -
(1) Cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se majoreaza in doua etape, astfel:
a) cu 8%, incepand cu data de 1 iunie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna mai 2012;
Va multumesc pentru raspuns, din ceea ce explicam mai sus, marirea de salariu la mine s-a aplicat pe cuantumul taiat de 647 ron (care apoi era majorat la 700). Din ceea ce am citit si ati ingrosat dumneavoastra trag concluzia ca marirea de 8% trebuia aplicata la salariul brut de 700 ron si nu de 647.

Este corecta concluzia ?

Multumesc pentru ajutor !
Da, marirea trebuia aplicata la suma pe care o aveati pe statul de plata, si anume 700 RON, rezultand un salariu brut de 756 RON.