Forum Discuţii juridice Executare silită Raspundere patrimoniala in urma datoriilor la stat
Discuție deschisă în Executare silită

Raspundere patrimoniala in urma datoriilor la stat

Buna ziua, sunt asociat si administrator la un SRL, alaturi de inca o persoana cu aceleasi calitati (asociat si administrator). De cativa ani ne-am cerat (separat), cealalta persoana ramanand sa se ocupe in continuare de firma, iar eu sa-mi vad de viata. Mentionez ca nu s-au facut acte de iesire a mea din firma, deci inca mai sunt in actele firmei cu cele 2 calitati. De atunci pana in prezent, de firma s-a ocupat exclusiv cealalta persoana. Pana in momentul actual a acumulat datorii foarte mari la stat, iar firma este in executare silita. O persoana de la finante care se ocupa de executari silite mi-a comunicat ca va fi nevoie sa ceara atragerea raspunderii patrimoniale, deorece celalalt administrator "in functie" nu are intentia de a achita acele debite la bugetul statului. Ca proprietati am 25% dintr-un imobil, cel in care si locuiesc. Ce sanse am sa ies cat de cat curat din aceasta situatie. mentionez ca nu am mai avut nici o legatura cu firma de foarte mult timp, si nici nu am putut iesi din firma datorita "neseriozitatii" celuilalt administrator. Se poate ca statul sa-mi vinda imobilul pentru recuperarea datoriei, avand in vedere ca locuiesc in el si nu sunt singurul proprietar ? In caz ca se ajunge la judecata se poate sa scap de raspundere atata vreme cat nu am mai avut de-a face cu firma de foarte mult timp ? Se pot prescrie datoriile la stat ? Va multumesc anticipat.
ca si administrator / asociat aveati obligatia de a va interesa despre mersul firmei si de a lua masurile necesare achitarii datoriilor catre buget.
cf art 27 CPF se poate atrage raspunderea solidara a dvs ptr plata datoriilor. La fel si in cazul insolventei firmei, cf art 138 legea 85/2006.
sfatul meu este sa va protejati patrimoniul personal inainte de a se incepe demersurile privnd atragerea raspunderii solidare.
Buna ziua. Va rog sa imi spune-ti in ce consta " va protejati patrimoniul" ?