Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... executare sau masa credala ?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

executare sau masa credala ?

Buna , Sunt in posesia unei sentine judecatoresti - cu execuare - prin care sa ne recuperam drepturile salariale. Societatea de la care trebuie sa ne recuperam aceste sume are pe rol 2 ( doua) procese de faliment / insolventa deschise de o banca comerciala si de un furnizor. Ca sa ne recuperam salariile trebuie sa mai angajam un executor judecatoresc , sau putem astepta deschiderea masei credale unde sa ne inscriem ?
daca s-a pronuntat deschiderea procedurii in careva dintre cele 2 dosare atunci numai prin inscriere la masa credala, orice alte proceduri se suspenda......daca insa inca nu s-a pronuntat deschiderea procedurii si aveti sansa ca executorul sa gaseasca ceva repede porniti executarea
Care sunt taxele pentru executorul judecatoresc , si care la masa credala , avand in vedere ca , suma totala de recuperat este de 10700 ron ?
Dosarele de insolventa /faliment au permen in septembrie , respectiv octombrie 2021 . Nu sunt inca pronuntate. Dar din cate stim, societatea comerciala nu mai arem in proprietate decat teren .... restul a reusit sa transfere la inceputul anuui pe o alta firma .
Daca vreti sa va ajutam trebuie sa ne sprijiniti cu niste informatii clare. Nu pot exista doua dosare de insolventa, iar in situatia in care au fost mai multi creditori care au solicitat deschiderea procedurii, dosarele se conexeaza. Toate bunurile firmei aflate in insolventa sunt urmarite pe o perioada de 3 ani de la momentul la care s-a deschis procedura. Lichidatorul are obligatia de a verifica daca acele acte de vanzare au fost facute cu respectarea legii. Ca sa ma lamuresc putin trimiteti-mi pe mesaj privat numerele de dosar si denumirea instantei.
actb, utilizator