Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stat de plata,pontaje,revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stat de plata,pontaje,revisal

Buna ziua,am o problema,nu stiu cum sa trec angajatii care au cim la 4h /zi de Luni pana vineri dar ei lucreaza si sambata si duminica pe ture.Cum trebuie sa ii trec in pontaje si state de plata?Ca ei trebuie sa aiba si 2 zile libere pe saptamana,nu? Si in revisal cum ii trec?Trebuie sa le bag si spor pt munca suplimentara,nu? Daca se poate sa imi spuneti exact pasii care trebuie urmati...caci chiar nu stiu cum sa fac.Va multumesc
Am inteles cu zilele de sambata si duminica...acum trebuie sa vad cu sporul de wekend,deci as vrea sa trec spor de weekend 5 % pt cei care lucreaza in aceste zile...Acest spor trebuie sa il trec cu data de 14 iulie cand am avut controlul de la ITM.Trebuie sa fac un act aditional cu adaugarea acestui spor sau cum sa fac?(specific ca nu am in nici un act trecut acest spor,nici in c.i.m).Cum trec in Revisal acest spor daca angajatii lucreaza prin rotatie in weekend-ul asta -unii in celalalt altii...etc..pt ca acest spor nu este permanent sa zicem asa.Ma scuzati ca insist dar chiar nu ma pricep cu sporurile...Va multumesc
Sporul de week-end se trece de la data acordarii lui si nu de la data controlului ITM.... parerea mea este ca acest spor se trece numai in situatiile in care se acorda ...
Eu stiu ca acest spor se trece numai in conditiile in care se acorda...inteleg perfect doar ca trebuie neaparat sa il trec scriptic pt ca este una din masurile impuse de Itm in urma controlului,iar din ce am citit este obligatoriu un spor la salar pt munca prestata in zilele de sambata si duminica.Ma gandeam fiind totusi un spor variabil,nu ar trebui trecut in Revisal,ce parere aveti?
Da, se poate trece in REVISAL .. insa in luna in care nu se acorda va trebui sa operati modificarea la salariul in REVISAL pentru persoanele respective...