Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu vecinul legat de cosul de fum
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu vecinul legat de cosul de fum

Am centrala termica pe combustibil solid ( lemne) de 4 ani si vecinul de pe partea cu cosul de fum de trei saptamani vrea sa nu mai fac foc pt. ca spune ca se duce fumul la el.Precizez ca ,cosul se afla montat in interiorul curtii mele la distanta de 1m de gard si inaltimea 0,5m peste coama casei mele. Casa lui este m-ai inalta cu 1 etaj ca a mea si intre mine si casa lui se afla curtea dinsului .Vreau sa stiu daca pot avea neplaceri legate de mediu din aceasta cauza,si care este legea ce prevede unde si cum se monteaza cosul de fum.
Procesul verbal la terminarea lucrarilor emis de Inspectia de Stat in Constructii si cel de receptie finala a casei emis de Primarie sunt necesare in vederea intabularii constructiei realizate.
Acest documente mi-au fost necesare dupa aproximativ 5 ani.
Dupa opinia mea, pe cale de consecinta, si cosul de fum intra in circuitul civil, prin existenta numarului cadastral atribuit imobilului, daca s-au respectat normele tehnice de construire a cosului,
Intotdeauna oamenii s-au acoperit cu hartii.