Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema.
Am o poprire pe salariu (30%), nu am alte venituri sau bunuri de executat.
Am ajuns la jumatate cu suma datorata, iar angajatorul a ramas fara lichiditati, astfel ca nu ne mai sunt platite salariile, sau vor fi platite retroactiv peste cateva luni.
Imi caut un alt loc de munca, dar pana voi gasi, nu intentionez sa plec de la actualul angajator, chiar daca nu ne poate plati lunar.
In acest caz, cum ma sfatuiti sa discut cu executorul judecatoresc in ceea ce priveste poprirea mea salariala.
in locul dvs nu as discuta nimic. atit timp cit nu primiti bani, nu se va achita nimic catre executor. cind veti primi banii restanti, se vor achita si sumele restante catre executor.
puteti discuta cu executorul cind veti schimba locul de munca ptr a infiinta o noua poprire. daca vreti, nu este obligatoriu sa notificati executorul.
ar trebui sa discutati cu executorul si sa i explicati problema.
O situatie asemenatoare am intalnit si la fostul meu loc de munca, iar cand angajatorul a ramas fara lichiditati a eliberat salatiatilor adeverinte prin care explica acest lucru. Salariatii au mers cu aceste adeverinte la banci/ institutiile unde aveau credite, iar acestia le-au oferit o perioada de gratie(diferita de la o banca la alta).
Puteti solicita si dvs. un document din care sa rezulte ca angajatorul nu va poate achita salariile la zi si mergeti cu ea la executor.