Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Virare credite bugetare in cadrul cap.10 chelt. de ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Virare credite bugetare in cadrul cap.10 chelt. de personal

Buna ziua, Doresc sa aflu daca se poate face virarea de credite la cap.10 chelt de personal la o primarie (exemplu dorim diminuarea alin.10.01.01 si majorarea cu aceasi suma alin 10.01.13); In ce trimestru si temeiul legal; Va multumesc
Virarile de credite in cadrul aceluiasi capitol se fac prin dispozitia ordonatorului principal de credite.
Legea 273/2006, Art 49, alin 5 - modificata de legea 13/2011 :
5)Virările de credite bugetare în cadrul aceluiaşi capitol bugetar, inclusiv între programele aceluiaşi capitol, care nu contravin dispoziţiilor prezentului articol, legii bugetului de stat sau legii de rectificare, sunt în competenţa fiecărui ordonator principal de credite, pentru bugetul propriu şi bugetele instituţiilor şi serviciilor publice subordonate, şi se pot efectua înainte de angajarea cheltuielilor.

Se pot efectua oricand. Virarile de credite bugetare de la un capitol la altul se aproba de consiliul local (HCL) si se efectueaza incepand cu trim III.

Cititi si acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...