Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pre-post natal si CIC - calcul indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pre-post natal si CIC - calcul indemnizatie

Buna ziua,
In data de 17 aprilie 2012 am intrat in concediu prenatal.
In data de 17 mai 2012 s-a nascut copilasul.
Salariul brut este 3.200 RON, iar salariul net este 2.212 RON.
Media salariilor brute pe ultimele 6 luni (lunile octombrie 2011 - martie 2012) este: 3.360 RON
Media salariilor nete pentru aceasta perioada este: 2.352 RON.
Media salariilor brute pe ultimele 12 luni (aprilie 2011-martie 2012) este: 3.410 RON
Media salariilor nete pe ultimele 12 luni, aferente aceleiasi perioade, este: 2.373 RON
In luna februarie 2012 am avut 6 zile concediu medical.

Va rog sa ma ajutati si sa imi comunicati :
1. Care este nivelul indemnizatiei in perioada concediului pre si post natal?
2. Care este nivelul indemnizatiei in perioada concediului de ingrijire copil, in cazul in care optez pentru 12 luni?
3. Avand in vedere ca din 31 martie 2012, trebuie sa stea tatal copilului timp de 1 luna cu acesta, considerati ca este suficient sa imi reincep activitatea in data de 16 aprilie 2013, ca sa beneficiez de stimulentul de insertie de 500 RON?
4. Care sunt demersurile, dupa ce solicit angajatorului reinceperea activitatii? (adica in cat timp si unde trebuie sa depun documentele doveditoare)
5. Acest stimulent se acorda pana cand implineste copilul varsta de 2 ani?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra !
1).85% din 2.373 lei , adica 2017,50 lei
2) 75% din 2373 lei adica 1779 lei,
3) legea spune ca trebuie sa va realuati activitatea inainte sa implineasca copilul 1 an, deci inainte de 17 mai 2013
4) cu cererea de reluare a activitatii, decizia de incetare a suspendarii CIM, adeverinta ca ati reluat activitatea conform programului de munca + actele initiale depuse pt indemnizatie (certificat nastere, certificat casatorie, cerere, carti de identitate parinti, extras de cont, si dosar) va prezentati la DAC impreuna cu tatal si depuneti dosarul .
5)da

Atentie insa, trebuie sa aveti achitate la zi toate taxele si impozitele de orice fel catre finante altfel va suspenda acordarea indemnizatiei
Va multumesc frumos pentru raspuns.
As avea, insa, inca o intrebare.
In calculul dumneavoastra referitor la indemnizatia pe perioada concediului pre si post natal, ati aplicat 85% la veniturile nete, insa, citind alte discutii pe forum, inteleg ca cei 85% se aplica la media veniturilor brute pe ultimele 6 luni.
Deci, intrebarea mea ar fi: cei 85% se aplica la veniturile brute sau nete pe ultimele 6 luni?
Multumesc.
Indemnizatia pentru concediul de maternitate este de 85% din baza de calcul care se refera la venitul brut.
Va multumesc foarte mult pentru lamurire!=D>
NoY a scris:

Deci, intrebarea mea ar fi: cei 85% se aplica la veniturile brute sau nete pe ultimele 6 luni?
Multumesc.

85%se aplica la media zilnica a bazei de calcul ,iar baza de calcul este data prin insumarea veniturilor brute din ultimile 6 luni anterioare cm.Concret,calculul arata astfel:

Baza calcul: 3200+3200+3200+3200+2286+675+3200=18961(unde 2286este salariul brut pt.15zile lucrate in februarie ,iar 675 este indemnizatia de cm pt. cele 6 zile de cm din fb.)

Media zilnica baza calcul:18961/127=149,29(127zile lucratoare in per.octombrie-martie)

-Indemnizatie bruta cm aprilie:149,29x10x85%=1269lei(10 reprezinta nr. de zile lucratoare din cm luna aprilie,dat fiind ca acesta a inceput pe 17 apr)
-Indemnizatie bruta cm mai: 149,29x22x85%=2792lei(22nr.zile lucratoare mai)

@monya,
Raspunsul la pc.1 este eronat,nu asa se calculeaza un c.m.!
ContSters136493, utilizator