Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Interpretarea art. 79, alin. 1, lit. c) din Legea nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Interpretarea art. 79, alin. 1, lit. c) din Legea nr. 263/2010 referitor la stagiul complet de cotizare

Buna ziua,

Ma reantorc in forum cu o intrebare f.importanta pentru familia mea.
Sotia mea este pensionata pe caz de boala,de mai multi ani,pentru niste diagnostice complicate.Anul acesta se va prezenta la comisia medicala pentru verificare si eventual incadrarea cf.art.79,art.1,lit.c, din legea 263/2010,de a nu mai fi supusa revizuirii medicale,intrucat se afa la o varsta sub 5 ani pana la pensionare,cf.aceleiasi legi.Sotia mea e nascuta pe 26.12.1956,are o vechime in munca de 30 ani si 1 luna,cf.cartii de munca.Situatia din lege se prezinta astfel;
Anexa 5 :Dt.nasterii Anul pensionarii Varsta Stagiul complet

Decembrie 1956 │Iulie 2017-5ani │ 60/7 │ 30/7 │

Intrebarea mea este daca legiuitorul intelege ca stagiul complet sa fie de 30ani si 7 luni din anul 2017,sau 28 ani si 8 luni stagiul complet pentru femei in iulie 2012.
Va multumesc f.mult pentru ajutor.
Ilie Gh.
Stagiu complet de cotizare este in functie de data nasterii si va ajunge la 35 de ani pt. femeile nascute in luna ianuarie 1967.Prin Legea 19/2000,femeile au fost discriminate pozitiv,in sensul ca la ani de munca egali si venituri egale cu barbatii, femeile ieseau cu o pensie mai mare datorita unui stagiu complet de cotizare mai mic,acest lucru nu era posibil in Legea 3/1977 cand se luau in calcul salariul din ultimii 10 ani(la alegere primii sau ultimii 5)la care se aplica un coeficient care era in functie de grupa de munca sau daca erai muncitor si functionar.
Eu am mai discutat cu dvs. acum 3 ani, cand in vigoare era Legea nr. 19/2000. Pe vremea aceea existau varstele standard, stagiile complete si stagiile minime de cotizare din anexa 3 a Legii nr. 19/2000 si cele din anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001. Anexa 3 a Legii nr. 19/2000 cuprindea o esalonare in functie de data deschiderii drepturilor de pensie iar anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001 cuprindea o esalonare in functie de data nasterii asiguratei / asiguratului. Cele doua anexe au generat practica judiciara neunitara, ceea ce a dus la promovarea unui recurs in interesul legii, recurs admis de ICCJ prin decizia nr. 4/2011.

Acum problema se pune altfel. Nu mai exista doua anexe, una in lege iar alta in normele de aplicare a legii. Exista o singura anexa, anexa 3 a Legii nr. 263/2010, iar varstele standard de pensionare, stagiile complete de cotizare si stagiile minime de cotizare sunt stabilite numai in functie de data nasterii asiguratei/asiguratilor. Prin urmare, nu mai exista o anexa cu varstele standard, stagiile complete si stagiile minime de cotizare esalonate in functie de data deschiderii drepturilor de pensie.

Am vazut multe alte discutii si opinii potrivit carora anexa 3 a Legii nr. 263/2010 ar trebui interpretata in sensul ca trebuie avute in vedere varsta standard de pensionare si stagiile minime si complete de cotizare la data deschiderii drepturilor de pensie. Din pacate pentru cei care avanseaza aceasta opinie fantasmagorica in presa scrisa, in radio, televiziune si in presa online, nu exista prevedere legala care sa o sustina. Prin urmare, in cazul sotiei dvs. va fi avut in vedere stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 7 luni, stagiu ce corespunde datei nasterii sotiei. Stiu ca nu este o veste buna, insa alta nu exista.