avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partej minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partej minori

am divortat de sotul meu acum 3 luni si eu nu mam prezentat la
divort.divortul sa judecat in lipsa.am 3 copii minori.eu trebui sa platesc
pensia alimentara lor.as dori sa stiu si eu de ce mi sa pus sa platesc
pensia alimentara 430lei pt ca ei nu au stiut cat am eu salariul.eu lucrez
aici in cluj ca vanzatoare si am un salariu de 700 lei,cum e posibil ca din
acesti bani sa platesc si pensia alimentara ,sa ma si intrecin,si eu stau
si in chirie care costa 150euro.si mai am o intrebare,de ce daca nu am fost
la divort de ce nu am dreptul sami vad copii sau sa vb cu ei la tel?as
putea cumva sa fac recur pt toate astea?si daca ar putea sa ma reprezinte
cineva?eu am fost in medgidia casatorita si sotul meu este acolo.va
multumesc si astept mesajul dvs.
Ultima modificare: Luni, 12 Ianuarie 2009
Bacalu Adriana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bacalu Adriana , utilizator 09:04, 14 Ianuarie 2009
Cred ca v-a fost greu sa va prezentati dar ar fi trebuit sa o faceti.Inteleg ca cei trei copii au ramas in Medgidia la tata. Acesta este motivul pentru care ati fost obligata la plata. Ati fost citata? Daca da, este vina dvs. ca instanta a hotarat fara sa cunoasca si punctul dvs. de vedere.Cu privire la plata fie s-a depus o adeverinta a dvs. mai veche in care apareau veniturile pe care le aveati, fie s-a raportat la dispozitiile legale.Oricum , daca ati primit deja hotararea ar trebui sa va ganditi serios sa faceti apel. Aveti la dispozitie 30 zile de la momentul primirii.Pentru a avea relatii cu copiii dvs.,trebuia sa cereti acest lucru in fata instantei.
Cautati un avocat din zona.
Succes
av Ileana Schwarz
Era indicat sa aveti avocat la prima instanta.
Acum, nu cred ca va fi de ajutor un apel sau recurs (cum il numiti).

Puteti deschide un proces pentru a obtine drept de vizitare minori pe cale judecatoreasca.
Cu vorbitul la telefon cu copii eu am obtinut o hotarare judecatoreasca in Bucuresti dar nu stiu daca instanta din Megidia va retine in hotarare acest drept.
Vorbiti cu avocatul pe care urmeaza sa il angajati si despre acest aspect intrucat este unul important pentru dvs si copii.

avocat Claudiu Lascoschi
dar eu daca nu pot plati suma de 430 ron ca nu am de unde ce mi de poate intampla? sau sa pot plati o suma mai mica si cat as putea plati




va multumesc
Adriana Bacalu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj,adevarat sau nu? LilRux LilRux In primul rand vreau sa va spun ca am 17 ani. Parintii mei au divortat,iar de curand am primit citatia pt partaj,la solicitarea tatalui meu(daca se poate numi ... (vezi toată discuția)
Divort + pensie alimentara din germania Vladimir271985 Vladimir271985 Buna ziua, sunt salariat la o Firma in Germania cu contract de munca legal. Anul trecut am intentat divort de sotia mea cu care am si un copil minor ( amandoi ... (vezi toată discuția)
Partaj cu minori Bacalu Adriana Bacalu Adriana sunt divortata de sotul meu din luna octombrie si nu m-am prezentat la infatisari si nu mai pot sa fac recurs. El ma trecut la abandon familial, si ce ar ... (vezi toată discuția)