Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Greseala coordonate cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Greseala coordonate cadastru

Buna ziua.
Vecina a facut cadastru inaintea mea, pana aici totul ok.La un an dupa cadastrul ei eu am facut cadastru masurand din granita in granita( gard in gard care era facut de mai bine de 20 ani).Cand am facut bornarea conform cadastru sa vezi minune, coordonatele la punctele ei erau la 40 cm de gardul meu in interiorul proprietatii sale si tot asa pana la o diferenta de 2 m de gardul meu.Mentionez ca gardul este facut de 20 ani, iar cadastrul a fost facut in 2010. Automat cadastrul meu facut intre granite sa decalat cu suprapunerea pe punctele ei, ca sa fie acceptat de OICPI. CINE REMEDIAZA ACEASTA EROARE DE COORDONATE?
Daca cadastrul vecinei este mai vechi de 7 ani, a fost facut in coordonate locale si nu s-a putut face o verificare conform coordonatelor in STEREO 70, fara de care nu se mai fac documentatii cadastrale acum. Rugati vecina sa refaceti amandoi documentatiile pentru a va integra in normalitate. Expertul cadastral car v-a facut lucrarea trebuia sa solicite de la OCPI coordonatele zonei si in special cele care se regasesc pe linia de alipire a proprietatilor.
sa inteleg ca lucrarea dvs a fost respinsa. In cazul in care nu reusiti sa va intelegeti cu vecina, o puteti actiona in instanta printr-o actiune de granituire.
Problema este ca ambii avem cadastru,iar la trasarea in teren s-a observat neregula
alexamoria a scris:

Daca cadastrul vecinei este mai vechi de 7 ani, a fost facut in coordonate locale si nu s-a putut face o verificare conform coordonatelor in STEREO 70, fara de care nu se mai fac documentatii cadastrale acum. Rugati vecina sa refaceti amandoi documentatiile pentru a va integra in normalitate. Expertul cadastral car v-a facut lucrarea trebuia sa solicite de la OCPI coordonatele zonei si in special cele care se regasesc pe linia de alipire a proprietatilor.
sa inteleg ca lucrarea dvs a fost respinsa. In cazul in care nu reusiti sa va intelegeti cu vecina, o puteti actiona in instanta printr-o actiune de granituire.

A spus clar ca nu este mai vechi de 7 ani, 2010 a fost acum 2 ani! Cadastristul tocmai ca a solicitat coordonatele zonei, altfel nu s-ar fi lipit de cadastrul vecinei si l-ar fi facut in alta parte!
Ceea ce ar fi trebuit cadastristul sa faca, era sa solicite verificare la teren in momentul in care a vazut ca lipindu-se de cadastrul existent lucrarea masurata de el nu cade unde trebuie, si atunci cel care a facut lucrarea vecinei ar fi repozitionat lucrarea pe care a amplasat-o gresit. Nu stiu de unde a inteles alexamoria ca lucrarea dvs a fost respinsa!!!!!
Si nici nu cred ca exista neintelegeri cu vecina, cu atat mai mult sa o dea in judecata pentru granituire cand de fapt domnul mateicostinel a intrat scriptic pe terenul vecinei....
Aceasta actiune , granituirea, isi gaseste ratiunea atit in cazul inexistentei unei delimitari intre proprietati, cit si in situatia in care astfel de semne exista, dar nu au fost stabilite prin intelegerea partilor sau prin hotarire judecatoreasca si sint contestate de catre parti, ceea ce nu e cazul , gardul exista de peste 20 ani si e recunoscut de ambele parti.
Problema trebuie rezolvata la OCPI, de catre persoanele care au facut documentatiile sau vor remedia situatia in cazul in care va mai urma un cadastru lipit de cele deplasate.