Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Imprumut bancar
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Imprumut bancar

DAE se poate modifica anual, daca pe contract se specifica o dobanda DAE de 13.15% pe total credit?
Conform legislatiei actuale, bancile sunt obligate sa calculeze DAE pentru toate tipurile de credite oferite: credite imobiliare, credite auto, credite de nevoi personale (cu sau fara ipoteca), precum si la cardurile de credit.
In situatia in care se solicita o oferta de la orice finantator - fie banca sau institutie financiara nebancara (cum sunt companiile de leasing) - consumatorii au dreptul sa cunoasca nivelul DAE. valoarea trebuie inscrisa distinct in fisa standard cu informatii despre produs, pe care angajatii bancii sunt obligati sa o inmaneze solicitantilor de credite.
Teoretic ,daca finantatorul si-a asumat responsabilitatea contractual la dobanda fixa pe total credit, nu se mai poate modifica valoarea dobanzii
In situatia in care nu exista act aditional,care sa prevada modificarea dobanzii, dar ati constatat modificarea acesteia ,solicitati clarificarea aspectului la finantator