Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintare

Buna ziua am colaborat cu politia si cu ajutorul meu au inchis 2 traficati de droguri care dupa o luna au iesit.
Am primit amenintari de la prietenii acestora nu de la ei direct politistul Care se ocupa de caz mi a zis sa stau linistita ca nu se intampla nimic pentru ca li s ar r agrava situatia ideea e daca mi se intampla ceva(fara ca ei sa fie reponsabili) pOt sa ii dau pe ei in judecata?
Am colaborat pentru reducerea pedepsei deci nu am ce sa le fac ? Nu am statut de martor ?
Prin ce mijloace ati fost amenintat/tă?Probe nu aveti dar martori sunt ?
Inteleg, fiecare isi apara pielea (libertatea) proprie

ART. 262 C,p,
Nedenunţarea unor infracţiuni
.......................................................
Nu se pedepseşte persoana care, mai înainte de a se fi început urmărirea penală pentru infracţiunea nedenunţată, încunoştinţează autorităţile competente despre acea infracţiune sau care, chiar după ce s-a început urmărirea penală ori după ce vinovaţii au fost descoperiţi, a înlesnit arestarea acestora.

Ca parte vatamata sau martor amenintat, teoretic, legea v-ar apara mai serios.

ART. 193 C.p.
Ameninţarea
Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacă este de natură să o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală

ART. 279 C.p.p.
Organele cărora li se adresează plângerea
Punerea în miscare a actiunii penale se face numai la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, în
cazul infracÑiunilor pentru care legea prevede că este necesară astfel de plângere.
Plângerea prealabilă se adresează organului de cercetare penală sau procurorului, potrivit legii.
ART. 280
Procedura în cazul infractiunilor flagrante
În caz de infracÑiune flagrantă, organul de urmărire penală este obligat să constate săvârsirea
acesteia, chiar în lipsa plângerii prealabile.
Alineatul 2 *** Abrogat
După constatarea infractiunii flagrante, organul de urmărire penală cheamă persoana vătămată
si, dacă aceasta declară că face plângere prealabilă, continuă urmărirea penală. În caz contrar,
procurorul dispune încetarea urmăririi penale.
ART. 281
Procedura în caz de conexitate sau de indivizibilitate
În caz de conexitate sau de indivizibilitate între o infractiune pentru care punerea în miscare a
acÑiunii penale se face la plângerea prealabilă si o altă infracÑiune pentru care punerea în miscare a
actiunii penale nu se face la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, dacă disjungerea nu este
posibilă, se aplică procedura prevăzută în art. 35.
ART. 282
Abrogat.
ART. 283
Continutul plângerii
Plângerea trebuie să cuprindă descrierea faptei, indicarea autorului, arătarea mijloacelor de probă,
indicarea adresei părtilor si a martorilor, precizarea dacă persoana vătămată se constituie parte civilă
si, atunci când este cazul, indicarea persoanei responsabile civilmente.
ART. 284
Termenul de introducere a plângerii
În cazul infractiunilor pentru care legea prevede că este necesară o plângere prealabilă, aceasta
trebuie să fie introdusă în termen de 2 luni din ziua în care persoana vătămată a stiut cine este
făptuitorul.
Când persoana vătămată este un minor sau un incapabil, termenul de 2 luni curge de la data când
persoana îndreptătită a reclama a stiut cine este făptuitorul.
ContSters184021, utilizator