Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie crestere copil

In perioada 08.2009-07.2010 am obtinut urmatoarele venituri:
- 15932 ron - venit contract de munca
- 17973 ron - venituri incasate din contract drepturi de autor 2009
- 26946 ron - venituri incasate din contract drepturi de autor 2010

Care este baza de calcul pentru indemnizatia de crestere copil ?

Mentionez ca in declaratia 200 , privind veniturile realizate pe 2010, venitul net priv contractul din drepturi de autor, s-a declarat astfel:
- venit brut -29940 -10% impozit = 26946 ron
- ch forfetare -29940 *40 ch forfetare = 11976 ron
- venit net - 26946 - 11976 =17964 ron

Conform deciziei emise valoarea indemnizatiei a fost de 3044 ron, in ianuarie 2011 a fost majorata la 3159, urmand a fi diminuata cu aprox 600 ron pe luna in urma controlului de la Curtea de Conturi , care a avut loc in luna iunie 2012. V a rog , daca ma puteti ajuta; in acest moment am debite de aprox 12000 ron si nu stiu exact care este modul corect de calcul al indemnizatiei.

Va multumesc anticipat
datele prezentate de dumneavoastră sunt insuficiente,data nasterii copilului este importantă deoarece ICC se calculează functie de veniturile nete realizate în ultimile 12 luni anterioare datei de nastere a copilului, daca copilul este nascut până la 31.12.2010 se vor aplica prevederile oug 148/2005, daca s-a nascult după data de 01.01.2011 se aplică prevederile OUG 111/22010.
Mentiune : venitul net înseamnă venitul brut diminuat cu cota de 16% impozit.
Venitul net = Venitul brut - (impozit + contributiile la pensie, sanatate si somaj).
Art. 3din OUG111/2010:
(1) Veniturile din salarii, din activitati independente si din activitati agricole prevazute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 46, art. 55 alin. (1) si (2) si art. 71 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, si reprezinta valoarea obtinuta dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzator fiecarei categorii de venit.

(2) Veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta, dupa caz:
a) suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca diferenta intre venitul net din salarii calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni si a deducerii personale acordate pentru luna respectiva si contributiile la fondurile de pensii facultative, precum si cotizatia sindicala platita in luna respectiva pentru veniturile din salarii, la locul unde se afla functia de baza;

Cu alte cuvinte :Baza calcul impozit (venit impozabil)=Venit brut-contributii obligatorii-deducere de baza -deducere suplimentara -sindicat -pensie facultativa
Impozit=16%xbaza calcul impozit(venit impozabil)
Venit net= venit brut-contributii obligatorii -impozit/salariu
Data nasterii copilului este 12.07.2010.

Va multumesc
Doresc sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: sunt insarcinata in 8 luni.... . Am fost angajata in data de 1 oct 2011 , ar trebui sa nasc undeva in septembrie pe 26- 28 .
Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatia pentru crestere copil?
Multumesc!