Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... disociere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

disociere

Bună ziua , am studiat leg.230/2007 dar nu îmi este clar cum pot să ies din această asociatie de propietari : deoarece nu am semnat nimic privind asocierea , nu ma întrebat nimeni dacă sunt deacord, nu primesc nici un serviciu din partea asociatiei fiind debranşat total de la utilitaţi (apă rece si caldă, căldură,etc) dar aceştia tot mă pun la plata acelei taxe în care este inclus salariile lorX-( Cum mă pot disocea de aceştia şi ar fi deacord chiar întreg blocul să iasă din această asociaţie care numai profită de noi şi nu face nimic pentru locatarii săi unde preşedintele de asociaţie şia pus în funcţii toate neamurile sale. Vă mulţumesc!=D>
Sa va mutati intr-un imobil la curte, avand apartamentul intr-un condominiu sunteti obligat sa platiti toate cheltuielile care sunt pe cota-parte indiviza.
H.G. 1588/2007 Art.32 (3) Nici un proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de Ia obligatia de a contribui Ia plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii Ia folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta ori in alte situatii.
Daca tot blocul vrea sa iasa din asociatie, de ce nu faceti invers? Sa va alegeti alt comitet executiv si alt presedinte? Sunteti proprietari si puteti sa va alegeti alt comitet, cel care este in prezent nu e batut in cuie....
Nu va asteptati ca in cadrul asociatiei de proprietari sa curga numai lapte si miere
Asociatia de proprietari este o comuniune de persoane,cu mentalitati,stari sociale diferite,ceea ce face ca in majoritatea asociatiilor sa se desfasoare situatii de genul celor mentionate de dvs
Trebuie sa constientizati insa,ca traiul in imobil cu mai multe apartamente,unde exista infiintata asociatie de proprietari,proprietarii detin drepturi si obligatii legal prevazute
Trebuie sa intelegeti ca incluisiv in situatia in care apartamentul nu este locuit,proprietarul acestuia este obligat sa achite c/v costuri parti comune
Daca detaliati aspectele conform carora "presedintele sia pus in functie toate neamurile sale",putem sa analizam situatia si sa va comunicam daca sunt sau nu incalcari ale normelor in vigoare
De ce nu va mutati la casa?
Mulţumesc...vă ţnţeleg...asta ar fi o soluţie ,dar totuşi de ce să plătească locatarii nişte intermedeari care au ieşit la pensie şi acum mai iau şi un salar pe spinarea fraierilor şi să plătească direct societăţi de distribuţie costurile REALE făra adausul care îl percep aceştia pentru aşi rotunji veniturile ,pentru că în fond asta fac ,menţionez blocul este din 1970 şi nu sa reabilitat în nici un fel de atunci ,nu există lift, curent pe casa scărilor, femeie de serviciu, subsol tehnic etc. deci în fond ce să plătesc ??! dacă nu se face nimic!! bucuria că suntem într-o asociaţie şi profită de noi.....am să-mi fac o ieşire separată (stau la parter) şi gata am să fiu la curte poate aşa mă vor lăsa în pace...:P