Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... ACTIVE FIXE NECORPORALE
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

ACTIVE FIXE NECORPORALE

Care sunt activele fixe necorporale intr-o institutie publica.
multumesc
Conform ordinului 1917/2005 :
[ link extern ]

"1.1. Active fixe necorporale
1.1.1. Definitie
Activele fixe necorporale – sunt active fara substanta fizica, care se
utilizeaza pe o perioada mai mare de un an.
Contabilitatea sintetica a activelor fixe necorporale se tine pe categorii iar
contabilitatea analitica feluri de active fixe necorporale.
1.1.2. Continut
Activele fixe necorporale cuprind:
- cheltuieli de dezvoltare;
- concesiuni, brevete, licente, marci comerciale, drepturi si active
similare, cu exceptia celor create intern de institutie;
- inregistrari ale reprezentatiilor teatrale, programe de radio sau
televiziune, lucrari muzicale, evenimente sportive, lucrari literare,
artistice ori recreative efectuate pe pelicule, benzi magnetice sau alte
suporturi;
- alte active fixe necorporale;
- avansuri si active fixe necorporale in curs de executie.
1.1.2.1.Cheltuieli de dezvoltare – sunt active generate de aplicarea
rezultatelor cercetarii sau a altor cunostinte, în scopul realizarii de produse sau
servicii noi sau îmbunatatite substantial, înaintea stabilirii productiei de serie
sau utilizarii (contul 203).
Exemple de activitati de dezvoltare sunt:
- proiectarea, constructia si testarea productiei intermediare sau
folosirea intermediara a prototipurilor si modelelor;
- proiectarea uneltelor si matritelor care implica tehnologie noua;
- proiectarea, constructia si operarea unei uzine pilot care nu este
fezabila din punct de vedere economic pentru productia pe scara
larga;
- proiectarea, constructia si testarea unei alternative alese pentru
aparatele, produsele, procesele, sistemele sau serviciile noi sau
îmbunatatite.
1.1.2.2.Concesiuni, brevete, licente, marci comerciale, drepturi si active
similare achizitionate sau dobândite pe alte cai, se înregistreaza în conturile
de active fixe necorporale, la costul de achizitie sau de productie, dupa caz.
(contul 205).
1.1.2.3.Inregistrari ale evenimentelor cultural-sportive, respectiv
reprezentatii teatrale, programe de radio sau televiziune, lucrari muzicale,
evenimente sportive, lucrari literare, artistice ori recreative efectuate pe
pelicule, benzi magnetice sau alte suporturi (contul 206).
1.1.2.4.Alte active fixe necorporale – includ programele informatice create de
institutie sau achizitionate de la terti, pentru necesitatile proprii de utilizare,
precum si alte active fixe necorporale (contul 208).
1.1.2.5. Avansuri si active fixe necorporale în curs de executie – cuprind
avansurile acordate furnizorilor de active fixe necorporale (contul 234) si
activele fixe necorporale neterminate pâna la sfârsitul perioadei, evaluate la
costul de productie sau costul de achizitie, dupa caz (contul 233)."