Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa post inginer electromecanic 214421
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa post inginer electromecanic 214421

ajutati-ma va rog cu fisa post inginer electromecanic.Multumesc!

POSTUL: inginer MECANO-ENERGETIC
Departamentul de produc]ie: Compartiment mecanic energetic

Cerin]e:
1. Studii: superioare
2. Vechime:
3. Alte cerin]e:

Rela]ii:
1. Ierarhice
a. este subordonat – directorului general, directorului general adjunct, directorului economic, [efului departamentului de produc]ie,
b. de colaborare – [efii de ferm [i sectoare,

Atribu]ii, lucrri, sarcini:

• `ntocme[te planul anual de produc]ie, venituri [i cheltuieli al sectorului pe care `l conduce, ca [i planul anual de repara]ie [i revizie tehnic a utilajelor, ma[inilor [i instala]iilor din ferme, sectoare, sta]ii [i abator;
• elaboreaz graficul de opriri pentru regia utilajului [i instala]iilor tehnologice, determin perioada de `ntrerupere a func]ionrii acestora [i `nainteaz aceste acte spre aprobarea conducerii societ]ii;

~n domeniul activit]ii de `ntre]inere [i repara]ii:
• asigur executarea prin atelierele proprii sau prin colaborare cu alte unit]i specializate, la timpul optim, a lucrrilor de revizie [i repara]ii la ma[inile, utilajele [i instala]iile mecano-energetice [i de automatizare. ~n cdrul lucrrilor de repara]ii se preocup de modernizarea ma[inilor, utilajelor [i instala]iilor, de completarea acestora cu dispozi]ii de protec]ia [i tehnica securit]ii muncii;
• analizeaz [i avizeaz temele de proiectare pentru modernizarea instala]iilor tehnologice [i extinderea capacit]ilor de produc]ie, particip la stabilirea temelor de proiectare pentru lucrrile de autoutilare, precum [i pentru alte lucrri;
• asigur efectuarea recep]iilor la ma[ini, utilaje [i instala]ii din punct de vedere al `ndeplinirii condi]iilor de siguran] `n exploatare, pe baza documenta]iilor tehnice ale acestora;
• asigur dotarea atelierului mecanic de la centrul unit]ii cu scule, dispozitive, utilaje, ma[ini de ridicat [i transport;
• analizeaz cuzele accidentelor, efectele acestora [i ia msuri de remediere a instala]iilor, ma[inilor, etc. [i de prevenire a accidentelor;
• `ntocme[te [i propune tarifele de plat pentru repara]ii [i revizii tehnice, precum [i pre]urile altor lucrri ce se execut, verific [i vizeaz cheltuielile pentru repar]ii curente [i capitale, etc.;
• controleaz [i rspunde alturi de [efii de ferm [i sectoare de calitatea reviziilor tehnice, a repara]iilor [i de men]inere `n perfect stare de func]ionare a ma[inilor, utilajelor [i instala]iilor;
• stabile[te [i transmite sectorului A.D.T. necesarul anual defalcat pe trimestre,luni [i decade, pentru aprovizionarea cu piese de schimb, unelte, ma[ini, instala]ii, subansamble. etc., necesare lucrrilor de `ntr]inere [i repara]ii;
• stabile[te pe categorii tipul [i numrul de ma[ini, piese de schimb, subansamble, etc. ce se pot recondi]iona [i asigura condi]iile de recondi]ionare a acestora;

~n domeniul gospodririi combustibililor [i energiei:
• elaboreaz o concep]ie [i coordonare unitar `n domeniul gospodririi judicioase a combustibililor [i energiei, `n toate compartimentele de produc]ie [i la toate locurile de munc, `ncadrarea `n normele de consum aprobate, urmre[te consumurile specifice de combustibili,energie electric, termic, gaz metan, ap, abur, la parametri impu[i de siguran]a func]ionrii instala]iilor;
• elaboreaz [i analizeaz anual bilan]urile energetice, programele de economisire [i de folosire a resurselor energetice;
• analizeaz continuu curba de sarcin [i cea a regimului de consum de energie de tote formele;
• ia msuri [i rspunde de eliminarea `ntr-un termen c^t mai scurt a deficien]elor din sistemele de alimentare cu ap, energie, combustibil, abur etc.;
• rspunde de achizi]ionarea, montarea [i buna func]ionare a aparatelor de msur [i control, pentru msurarea consumurilor tuturor resurselor de energie;
• `ntocme[te documenta]iile necesare pentru ob]inerea autoriza]iilor, avizelor, acordurilor, etc. pentru consumurile de energie, combustibili [i instalarea [i punerea `n func]iune a instala]iilor [i utilajelor care necesit aceste aprobri;
~n domeniul exercitrii atribu]iilor de control, msurtori [i `ncercri mecano-energetice:
• asigur [i rspunde de siguran]a `n func]ionare a tuturor ma[inilor, utilajelor [i instala]iilor din toate fermele [i sectoarele din cadrul abatorului de psri , `n mod deosebit a celor cu grad ridicat de pericol `n exploatare;
• elaboreaz planul anual privind efectuarea verificrilor, a msurtorilor [i `ncercrilor preventive a utilajelor [i instala]iilor mecano-energetice [i de automatizare;
• asigur efectuarea unor `ncercri preventive la utilaje [i instala]ii;
• `n caz de pericol iminent ia msuri pentru oprirea imediat a utilajelor [i instala]iilor mecano-energetice [i de automatizare;
• asigur [i rspunde de dotarea ma[inilor [i instala]iilor cu aparatur de protec]ia muncii [i de tehnica securit]ii muncii ca [i de dotarea atelierului mecanic, instala]iilor etc. cu mijloace [i materale de prevenire a incendiilor , asigur, organizeaz [i rspunde de nerespectarea normelor de protec]ia muncii [i de prevenire a accidentelor [i `mbolnvirilor profesionale a muncitorilor din sectorul mecanic [i urmre[te instruirea acestora;

~n domeniul autoutilrii
• asigur primirea documenta]iilor [i a proiectelor pentru ma[ini, utilaje [i instala]ii care se realizeaz prin autoutilare [i pentru asimilarea pieselor de schimb la utilaje, ma[ini [i instala]ii;
• elaboreaz teme pentru lucrrile de autoutilare cuprinse `n planurile ori documenta]iile tehnico-economice aprobate;
• rspunde de ridicarea nivelului profesional al `ntregului personal din subordine;
• rspunde de executarea de presta]ii de servicii pe baza comenziilor emise de ferm [i sectoare, sta]ii [i abatorul de psri ce se pot realiza cu mijloace de care dispun atelierele mecanice;
• rspunde de cur]irea, `ntre]inerea conservarea [i stocarea ma[inilor, instala]iilor [i utilajelorrecep]ionate p^n la instalarea acestora;
• colaboreaz prin sectorul de construc]ii-investi]ii la recuperarea, modernizarea, amenajarea sau executarea unor lucrri de construc]ii pe baz de comand `n fermele [i sectoarele societ]ii;
• urmre[te folosirea deplin a poten]ialului de care dispune [i angajeaz efectuarea de noi investi]ii numai dup ce se asigur folosirea complet a capacit]ilor existente;
• asigur `n termen util notele de comand, contractarea [i proiectele pentru noile lucrri de modernizare sau `nlocuire a utilajelor [i instala]iilor;
• `ntocme[te documenta]ia necesar pentru casrea mijloacelor circulante sau amortizrile fondurilor fixe [i le propune spre aprobare A.G.A.;
• ]ine eviden]a prezen]ei la serviciu a muncitorilor din cadrul sectorului mecanic;
• impune [i controleaz modul de folosire de ctre `ntreg personalul din subordine a echipamentelor [i materialelor de protec]ia muncii, a dispozitivelor de siguran], modul `n care sunt respectate regulile sanitar-veterinare;
• analizeaz `mpreun cu responsabilul economic al sectorului mecanic situa]ia lunar economico-financiar a sectorului [i propune luarea de msuri pentru realizarea [i dep[irea indicatorilor financiari ai sectorului;
• rspunde de asigurarea celor mai bune condi]ii de munc a personalului din subordine, de instruirea periodic a acestuia cu regulile P.S.I. [i protec]ia muncii, de modul de respectare a acestor reguli ca [i de respectarea disciplinei muncii `n unitate de ctre acest personal angajat;
• `ndepline[te orice alte sarcini transmise de conducerea societ]ii.

Prezenta constituie anex la contractul individual de munc.

Va puteti inspira din aceasta fisa de post
Monica H., Consilier juridic