Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa de post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa de post

buna ziua
ma puteti ajuta cu o fisa de post pentru 122310 Sef sectie productie, exploatare, intretinere, reparatii in constructii si lucrari publice
va multumesc tare mult
POSTUL: INGINER CONSTRUC}II
Compartimentul produc]ie

Cerin]e:
1. Studii: superioare `n specialitatea construc]ii;
2. Vechime: minim 5 (cinci) ani `n domeniu;
3. Alte cerin]e: cunoa[terea legisla]iei care se refer la activitatea de construc]ii-investi]ii;
Rela]ii:
1. Ierarhice
a. este subordonat – directorului general;
b. de colaborare - directorul executiv, directorul comercial, economic, inspector ecolog, [efii de ferm [i sta]ii, ing. [ef abator, [ef sector aprovizionare-transport-service;
c. de reprezentare: - reprezint societatea, `n baza delegrii acordate de directorul general, `n rela]iile cu unit]ile furnizoare de servicii, materiale instala]ii, echipamente, utilaje;
Atribu]ii [i rspunderi:
Execut toate lucrrile de construc]ii-investi]ii, de repara]ii [i remediere dispuse de conducerea societ]ii, `n toate sectoarele de activitate, ferme, sta]ii, abator, magazine.
~n condi]iile realizrii investi]iilor, angajate prin contractul de privatizare, are urmtoarele atribu]ii [i responsabilit]i:
• asigur cu sprijinul conducerii societ]ii, proiectele necesare realizrii obiectivelor Programului de conformare;
• particip, `mpreun cu furnizorul de utilaje, echipamente, la `ntocmirea tuturor deocumenta]iilor necesare, realizrii lucrrilor de investi]ii programate;
• ]ine legtura cu firmele de proiectare [i cele ce realizeaz investi]ia contractat, verific documenta]iile de investi]ii [i supravegheaz realizarea acestora, din punct de vedere calitativ [i canitiativ;
• raporteaz periodic conducerii societ]ii realizrile fizice [i valorice, `n cadrul graficelor stabilite de furnizorii de utilaje-echipamente, pentru montarea acestora pe amplasamentele stabilite;
• pentru lucrrile de construc]ii-investi]ii realizate `n regie proprie, `ndepline[te atribu]iile de diriginte de [antier;
• particip la `ncheierea de contracte cu furnizorii de materiale, utilaje tehnologice, servicii, [i urmre[te livrarea acestora `n graficele stabilite;
• verific caliatea lucrrilor de funda]ie, a structurilor de rezisten] [i a celorlalte lucrri ce devin ascunse, verific calitatea materialelor folosite [i a elementelor de construc]ie [i de instala]ii introduse `n lucrrii. Solicit oprirea, refacerea sau remedierea lucrrilor executate calitativ necorespunztor de firmele contractate `n a realiza programele de investi]ii;
• sesizeaz proiectantul [i constructorul cu privire la abaterile de la proiecte, ia parte la controlul efectuat de proiectant cu privire la calitatea lucrrilor de construc]ie;
• organizeaz [i particip cu conducerea societ]ii, [efii de ferm, abator, sta]ii, la efectuarea recep]iilor preliminare sau definitive ale obiectivelor de investi]ie consemn^nd cele constatate `ntr-un proces verbal `ncheiat `mpreun cu firma constructoare;
• `ntocme[te procese verbale de constatare a deficien]elor, a viciilor ascunse la lucrrile de investi]ii, rspunde de aducerea la `ndeplinire a msurilor stabilite de comisia de recep]ie [i urmre[te `ndeplinirea de ctre proiectant [i constructor a sarcinilor stabilite de aceast comisie;
• verific situa]iile de lucrri prezentate de constructori, pe faze de execu]ie, rspunde de calitatea [i corectitudinea calculelor [i `n func]ie de stadiul realizrii lucrrilor [i a calit]ii acestora, propune conducerii decontarea sau refuzarea la plat a contravalorii acestora;
• rspunde de exploatarea investi]iilor realizate `n conformitate cu prevederile din proiect, din caietele de sarcini [i din normele de `ntre]inere [i repara]ie [i urmre[te s nu se efectueze nici o modificare fr aprobrile prevzute de legisla]ia construc]iilor;
• pentru lucrrile de construc]ii, ce se execut de echipe din societate, `ntocme[te devize de lucrri, alte documenta]ii, necesare realizrii obiectivelor
• `mpreun cu [efii de echipe [i cu participarea [efilor de ferm, sta]ii, abator, efectueaz recep]ia lucrrilor executate de aceste echipe, verific documentele de consum lunare, pentru scderea acestora din gestiune;
• rspunde de aprovizionarea materialelor necesare activit]ii de construc]ii din societate;
• `ntocme[te pontajele, bonurile de lucru, situa]iile de lucrri [i certific drepturile de salarizare a personalului muncitor din subordinea sa;
~n exercitarea atribu]iilor de responsabil cu activitatea de: construc]ii-investi]ii, repara]ii [i `ntre]inerea obiectivelor existente `n societate, `i mai revin [i urmtoarele atribu]ii:
• `ntocme[te anual, program (plan) de produc]ie, venituri [i cheltuieli;
• rspunde de gospodrirea judicioas a materialelor, uneltelor, energiei de toate tipurile, consumat `n activitatea echipei (sector) de construc]ie;
• rspunde de ridicarea nivelului profesional al salaria]ilor din subordine, folose[te muncitori califica]i conform locului de munc `ncredin]at;
• impune [i controleaz modul de folosire de ctre personalul din subordine a echipamentului [i materialelor de protec]iea muncii , a dispozitivelor de siguran], a modului cum se respect regulile sanitar-veterinare;
• rspunde de asigurarea condi]iilor de munc a personalului muncitor din subordine, de instruirea periodic a acestuia `n probleme de P.S.I., protec]ia muncii, protec]ia mediului, de modul de respectare a acestor reguli, ca [i de respectarea ordinei [i disciplinei `n societate;
• `ntocme[te documentele de decontare a contravalorii serviciilor executate de sectorul (echipa) de construc]ii, fermelor, sta]iiolr [i abatorului;
• colaboreaz cu inspectorul de persoanal [i salarizare, privind eviden]a personalului muncitor a drepturilor de care beneficiaz ace[tia, conform contractului colectiv de munc;
~ntruc^t, majoritatea obiectivelor de investi]ii, ce trebuiesc realizate `n urmtorii 2-3 ani, se refer la Programul de conformare, parte integrant a Autoriza]iei de mediu [i a Avizului de mediu pentru privatizarea societ]ii, responsabilul pe societate cu privire la construc]iile [i investi]iile impuse a se realiza, mai are [i urmtoarele sarcini [i responsabilit]i:
• `ntocme[te lunar, raportul de investi]ii [i cheltuieli de mediu, realizate `n societate, `n vederea comunicrii acestuia ctre Garda de mediu, Agen]ia de protec]ia mediului, Agen]ia Na]ional “Apele Rom^ne”;
• colaboreaz `ndeaproape cu inspectorul de specialitate ecolog de la compartimentul operativ al societ]ii;
• are obliga]ia s cunoasc Legea protec]iei mediului nr. 137/1995 modificat [i completat prin O.U.G. nr. 91/2002 aprobat prin Legea nr. 294/2003, Legea apelor nr. 107/1996, modificat [i completat prin Legea nr. 310/2004;
• prezentele responsabilitati si atributii nu sunt limitative, ele putand fi completate ori de cate ori este necesar, prin dispozitii scrise sau verbale date de conducerea societatii;
• raspunde de orice abatere de la regulamentul de organizare si functionare a societatii;
• nerespectarea obligatiilor de serviciu din prezenta fisa a postului, care au ca efect prejudicierea materiala a societatii atrage raspunderea materiala si disciplinara a angajatului;
Prezenta constituie anexa la contractul individual de munc al salariatului [i a fost intocmit `n 2 (doua) exemplare originale, din care unul este `nm^nat angajatului, iar celalalt ramane la dosarul personal.

va puteti inspira oarecum di asta
va multumesc tare mult